Trump tnie budżet. Najbardziej poszkodowany jest Departament Środowiska

Niewątpliwie jeżeli chodzi o kwestie związane ze środowiskiem, Trump wyróżnia się na tle swoich poprzedników. Jego merytoryka jest bardzo ostra, a działania ukierunkowane bardziej na walkę z planetą aniżeli o planetę. W ubiegłym tygodniu amerykański prezydent zaatakował Greenpeace, następnie przedstawił nowy budżet na 2020 rok. Kontrowersjom nie ma końca, a ekolodzy ostro oponują.

Z opublikowanej informacji, m.in. przez CenterOnBudget, wynika, że Trump zamierza ograniczyć środki finansowe dla Agencji Ochrony Środowiska aż o 31%. Na temat cięć budżetowych wypowiedział się m.in. prezes i współzałożyciel Environmental Working Group (EWG), organizacji non-profit zajmującej się ochroną zdrowia ludzkiego i środowiska Ken Cook.

W obliczu ogólnokrajowego kryzysu zanieczyszczenia wody pitnej, zepsutej siatki bezpieczeństwa chemicznego, niszczycielskich huraganów i pożarów, racjonalny i zaniepokojony prezydent będzie szukał więcej środków na ochronę zdrowia Amerykanów, utrzymywał nasze środowisko w czystości i zwalczał zagrożenie katastroficzne zmiany klimatyczne – powiedział Ken Cook komentując budżet.

W sieci krąży również twitt Bretta Hartla, dyrektora ds. rządowych w Centre for Biological Diversity: ”Budżet Trumpa jest bezdusznym, obrzydliwym żartem. Ta niszcząca dla środowiska propozycja pokazuje, że rząd Trumpa składa się wyłącznie ze specjalnych interesów, kierowanych przez specjalne interesy, na rzecz specjalnych interesów. (…)

https://twitter.com/CenterForBioDiv/status/1105186635090747392/photo/1

Założenia budżetu Trumpa:

1. Finansowanie zagrożonych gatunków

Budżet na wpisanie na listę zagrożonych gatunków, a tym samym objęcie ich ochroną, zostanie zmniejszony o około 50% – taką informację podało Centrum Różnorodności Biologicznej (CBD). Całkowite finansowanie działań związanych z ochroną ryb i dzikiej przyrody spadłoby o 16% w porównaniu do wydatków zaplanowanych na rok 2019.

2. Fundusz ochrony gruntów i wód

Popularny fundusz ochrony gruntów i wód wykorzystujący pieniądze pozyskane od właścicieli morskich odwiertów ropy i gazu został co prawda ponownie zatwierdzony na podstawie dwustronnej ustawy o gruntach publicznych, którą Trump ma podpisać, ale jego fundusze zostały zmniejszone o 95%, donosi Huffington Post.

3. Inicjatywa odbudowy Wielkich Jezior

Wśród wielu potencjalnych cięć administracja Trumpa chce znacznie zmniejszyć fundusze na Inicjatywę Przywrócenia Wielkich Jezior, która działa na rzecz przywrócenia terenów podmokłych i poprawy jakości wody.

4. Prowadzenie badań i zapobieganie zmianom klimatycznym

Cięcia mają dotknąć także projekty związane z badaniami klimatycznymi. Podobno mieszkańcy USA mogą spodziewać się 90% spadku finansowania w ramach Programu Ochrony Atmosfery EPA, który informuje o gazach cieplarnianych i 70% zmniejszenia finansowania dla Urzędu ds. Efektywności Energetycznej i Energii Odnawialnej.

To nie pierwszy raz, kiedy Trump zaproponował ogromne cięcia w EPA. Podobna sytuacja miała miejsce przy budżetach na 2018 i 2019 rok. Jednak krytycy zgodzili się, że budżet odzwierciedla priorytety administracji.