Trump atakuje. Greenpeace się broni

Tym razem Donald Trump, który jest znany ze swojego dosyć negatywnego stosunku do działań na rzecz klimatu, uderzył w organizację Greenpeace. We wtorkowym tweecie zacytował wypowiedź Patricka Moore’a na temat zmian klimatycznych.

Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że Trump w poście zaznaczył, że Mooore jest współzałożycielem fundacji Greenpeace, a w zacytowanej wypowiedzi poddano w wątpliwość istnienie kryzysu klimatycznego.

Patrick Moore, współzałożyciel Greenpeace: “Cały kryzys klimatyczny to nie tylko fałszywe informacje, to fałszywa nauka. Nie ma kryzysu klimatycznego, jest tylko pogoda i klimat na całym świecie, a tak naprawdę dwutlenek węgla jest głównym budulcem całego życia”. @Foxandfriends Wow!

Jak się można było spodziewać, pod tweetem prezydenta USA szybko rozgorzała dyskusja. Najpierw odpowiedziała reprezentantka demokratów Dena Grayson, powołując się na oświadczenie Greenpeace w sprawie Moore’a z 2010 roku, w którym możemy przeczytać m.in., że: “Patrick Moore często fałszywie przedstawia siebie w mediach jako „eksperta” ds. środowiska, a nawet „ekologa”, jednocześnie oferując opinie o ochronie środowiska w wielu kwestiach i przyjmując wyraźnie anty-środowiskowe stanowisko. Wykorzystuje także dawno już powiązane związki z Greenpeace, aby sprzedawać się jako mówca i rzecznik prasowy, zazwyczaj zajmując stanowiska, którym sprzeciwia się Greenpeace.”

W dalszej części oświadczenia możemy przeczytać, że Moore znacznie dłużej pracuje jako rzecznik wielu firm zanieczyszczających środowisko niż kiedykolwiek pracował dla Greenpeace.

Co o samej sprawie myśli Patrick Moore? Oczywiście sam zainteresowany szybko włączył się do dyskusji odpowiadając: “Rewizjonizm historyczny jest bezpieczną przestrzenią dla przegranych z niską samooceną. Wszystko, co musisz zrobić, to wyszukać w Google’u Kim są założyciele Greenpeace” Jestem pierwszy na liście. Nie można nawet zapisać się w historii.”

Z kolejnego wpisu Moore’a dowiadujemy się, że dzięki Donaldowi Trumpowi obecnie przebywa w Waszyngtonie na spotkaniu koalicji CO2 – założonej przez Williama Happera. Przypomnijmy, że Happer jest kolejnym sceptykiem klimatycznym w rządzie Trumpa, który porozumienie paryskie porównał do ustępstwa premiera Wielkiej Brytanii Neville’a Chamberlaina w sprawie Hitlera.

W dyskusji pojawił się kolejny głos, jeden z komentatorów zaznaczył, że Patrick Moore nie jest współzałożycielem Greenpeace, a jedynie rzecznikiem przemysłu wydobywczego i energetyki jądrowej. Moore podsumował ten wpis w ten sposób: ”to tylko kolejne kłamstwo” ze strony Trumpa [red.].