Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Karmy dla zwierząt z insektów

pets

Karmy dla zwierząt z insektów

Jeśli przykładasz wagę do diety Twojego pupila, pewnie zwrócisz uwagę na nowy trend, który jakiś czas temu pojawił się w karmach dla zwierząt domowych. Białko z insektów trafia na półki sklepów zoologicznych coraz częściej. Produkowaniem takiej karmy postanowił zająć się również Nestlé, producent jedzenia dla psów i kotów Purina.

BANER MOBILEB1
Reklama

Nestlé nie jest pierwszą europejską firmą, która wprowadza na rynek karmę, w której składzie są insekty. Wśród firm proponujących tę formę jedzenia są między innymi Green Petfood InsectDog, ENTOMOJO SAS, YORA, Trovet i inne światowe marki.

Purina istnieje już od 11 lat i posiada kilka marek, takich jak Friskies Purina, DOG Chow, czy Beneful. Nowa linia karmy dla psów i kotów to jedno z działań wielkiej marki Nestlé, propagujące bardziej ekologiczne i zdrowsze alternatywy dla środowiska… i zwierzęcych żołądków.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Czy to jest ekologiczne?

Karma YORA jako jedna z pierwszych wkroczyła na polski rynek karm dla zwierząt z dodatkiem insektów. Około rok temu, karma otrzymała nawet certyfikat potwierdzający dystrybucję zdrowej żywności. Jak twierdził wówczas Grzegorz Cerafin z branży zoologicznej, jedzenie dla zwierząt zawierające w składzie insekty i inne ekologiczne składniki cieszy się popularnością wśród konsumentów:

Karma cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ idealnie wpisała się w aktualne trendy żywieniowe i światopoglądowe. To świetna alternatywa dla osób niejedzących mięsa, którzy szukają idealnego rozwiązania w diecie swoich czworonogów, dla psich alergików, jak również dla wszystkich osób chcących zrobić coś dobrego dla środowiskapowiedział Grzegorz Cerfain dla Rynku Zoologicznego.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Powyższy rozmówca miał rację i przewidział, w którą stronę skieruje się proces żywienia nie tylko ludzi, ale i zwierząt, ponieważ dzisiaj ekologiczne, czy nawet wegetariańskie formy jedzenia dla zwierząt stają się coraz bardziej popularne. Świadczy o tym niezwykle rozszerzony asortyment producentów karm, którzy proponują ogromną gamę rozmaitego jedzenia dla naszych pupili. 

taylor kopel WX4i1Jq o0Y unsplash

Producenci karm na bazie białka z insektów i lekarze weterynarii zwracają szczególną uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze (szczególnie) koty i  psy według specjalistów weterynarii muszą spożywać mięso i inne produkty odzwierzęce. Karma z insektów stanowi alternatywę w diecie eliminacyjnej dla zwierząt z alergią pokarmową, jest odpowiednio zbilansowana i odżywcza – dowiedzieliśmy się od krakowskiej doktor weterynarii.

Po drugie, z uwagi na postępujące zmiany klimatu, przemysłowe hodowle zwierząt i skutki, które za sobą niosą, należy znaleźć alternatywę. Idealnym złotym środkiem wydaje się ograniczenie mięsa w diecie zwierząt i użycie zamiast zwierzęcego białka protein, które zawierają insekty.

Nestlé zanotowało ogromny przychód ze sprzedaży karm dla zwierząt. Jak podaje Dziennik Rzeczpospolita, odnotowano sprzedaż wartą 13,6 miliarda franków szwajcarskich, czyli 14,96 miliarda dolarów. Wydaje się, że coraz więcej mieszkańców Europy kieruje swoją uwagę na dobrostan zwierząt domowych, dlatego nie dziwi fakt, że w interesie firmy leży nie tylko ekologia, ale i ekonomia.

Źródło: rynekzoologiczny, niuchacz.pl, rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.