Katowice zmieniają zasady dotacji na wymianę kotłów

Katowice zmieniły zasady związane z dotacjami na wymianę „kopciuchów”. Nie ma jednak powodów do obaw, aktualizacja jest korzystna dla zainteresowanych. Wartość dofinansowania zwiększono, a skrócono okres udzielania kolejnej dotacji.

„Walka o czyste powietrze to jedno z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii. Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu”- oznajmił prezydent miasta Marcin Krupa. 

Zmiany na lepsze potwierdzone liczbami

Główne zmiany, które wprowadzono, to zwiększenie dotacji i skrócenie okresu udzielania kolejnego dofinansowania. Teraz miasto dopłaci nie sześć, a 10 tys. złotych do montażu kotła z podajnikiem na pellet lub pompy ciepła do centralnego ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa do 80% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo okres starania się o kolejną dotację skrócono z 10 do 5 lat. Nowe założenia mają zachęcić osoby, które przed kilkoma laty wymieniły stare kotły węglowe na nowsze, ale na to samo paliwo. Władze miasta liczą, że uda się ich namówić na wybór technologii przyjaznej środowisku.

W projekcie zrezygnowano z dotowania zmian systemu ogrzewania na olejowe, gdyż od lat nie składano o to wniosków. Wyłączone zostały także węglowe kotły z podajnikiem na paliwo stałe. Ważną zmianą jest rozszerzenie akredytacji kotłów. Od teraz przyjmowane będą kotły wydane na terenie całej UE (a nie tylko przez polskie instytucje, jak było dotychczas).

Źródło: portalsamorzadowy.pl