Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kazachstan stawia na współpracę z Niemcami

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Kazachstan stawia na współpracę z Niemcami

Na początku grudnia w Berlinie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyła Angela Merkel oraz prezydent Kazachstanu, Kasym-Żomart Kemelewicz Tokajew. Kazachski polityk zadeklarował, że stworzy preferencyjne warunki dla inwestycji w OZE dla niemieckich spółek.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak stwierdził Tokajew, było dla niego zaskakujące, że Niemcy, które są czwartą gospodarką świata, zajmują dopiero dwunaste miejsce wśród kazachskich partnerów gospodarczych pod względem rozmiarów przeprowadzanych inwestycji.

By zmienić ten stan rzeczy, Kazachstan planuje wprowadzić w najbliższym czasie preferencyjne warunki dla inwestorów zza naszej zachodniej granicy. Jednym z ważniejszych poruszanych obszarów była energetyka. Kazachowie zamierzają rozszerzyć współpracę, zwłaszcza w zakresie odnawialnych źródeł energii i modernizacji linii przesyłowych.

Angela Merkel w sposób bardzo ciepły wyraziła się o możliwej współpracy z Kazachstanem. Federacja Niemiecka jest pierwszym krajem UE, który odwiedziła kazachska głowa państwa. Dotychczas wizyty na tak wysokim szczeblu miały miejsce wyłącznie w Rosji, Chinach i niektórych krajach Azji środkowej. Ma to związek najprawdopodobniej z planowanym przez władze z Astany zwiększania swojego znaczenia w ramach koncepcji ekonomicznej Nowego Jedwabnego Szlaku i korytarza transportowego „Zachodnie Chiny – Zachodnia Europa”.

Wcześniej, w 2019 roku Kazachstan rozpoczął strategiczną współpracę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, w ramach której uzyskał wsparcie finansowe dla szeregu inwestycji w modernizację energetyki pod kątem odnawialnych źródeł energii. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.