Każdy samochód w Londynie kosztuje służbę zdrowia i społeczeństwo 8 tysięcy funtów

Według najnowszego raportu naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie i Bath zanieczyszczenia powietrza pochodzące z samochodów osobowych i ciężarówek w Wielkiej Brytanii kosztują państwową służbę zdrowia (National Health Service – NHS) i społeczeństwo prawie 6 miliardów funtów w skali roku.

Wiedza o skutkach wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie jest już powszechnie znana. Brytyjscy naukowcy postanowili zbadać ekonomiczny aspekt brudnego powietrza w naszym życiu. Raport został opublikowany specjalnie przed obchodami Dnia Czystego Powietrza, który przypada na 21 czerwca, celem podniesienia świadomości na temat emisji zanieczyszczeń i szkód, jakie wywołują na świecie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Okazuje się, że każdy Brytyjczyk ponosi statystycznie 8 tysięcy funtów kosztów z racji emisji zanieczyszczeń do powietrza. Największe koszty występują oczywiście w miastach, w których jest najwięcej samochodów z silnikiem diesla – wartość ta za każdym razem jest praktycznie dwukrotnie wyższa w porównaniu do np. wsi.

Interesujące są wyniki w kontekście służby zdrowia. Okazuje się, że w ciągu 14 lat eksploatacji samochodu osobowego diesla brytyjska służba zdrowia płaci 1649 funtów, w przypadku 9-letniego używania samochodu ciężarowego ta wartość wynosi 5107 funtów. Koszty te związane są z hospitalizacją i leczeniem chorób wywołanych oddychaniem brudnym powietrzem oraz przedwczesnymi zgonami.

W raporcie zauważa się, że samochody elektryczne są znacznie mniej niebezpieczne dla zdrowia człowieka, ponieważ nie generują emisji. Jednak należy podkreślić, że tak jak każdy samochód, elektryki generują zanieczyszczone cząstki chemiczne poprzez zużycie opon i podczas hamowania. Szkody zdrowotne spowodowane emisjami z pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, który wytwarza znacznie więcej dwutlenku azotu i pyłu, są około pięć razy wyższe niż w przypadku użycia silnika benzynowego i 20 razy większe w porównaniu do samochodów elektrycznych.

Na skutek brudnego powietrza w Wielkiej Brytanii co roku odnotowywane są przedwczesne zgony – około 40 tysięcy. Samo palenie papierosów powoduje wczesną śmierć 98 tysięcy ludzi. Doktor Christian Brand, z Uniwersytetu Oksfordzkiego i brytyjskiego Centrum Badań Energetycznych, powiedział: „Samochody i furgonetki są odpowiedzialne za 10 000 przedwczesnych zgonów każdego roku, a pojazdy z silnikami wysokoprężnymi nie są niestety głównym problemem”.

Źródła: Independent

Foto: Flickr