KGHM kupi prąd z wiatru od Figene

Największa państwowa spółka KGHM Polska Miedź podpisała list intencyjny z FIGENE CAPITAL o potencjalnej współpracy w zakresie zawarcia i realizacji kontraktu PPA. KGHM zostanie odbiorcą energii elektrycznej wytworzonej przez farmy wiatrowe. Ma też szansę na wykupienie całych projektów. 

FIGENE CAPITAL zgodnie z przyjętą strategią konsekwentnie rozwija projekty z zakresu zielonej energii. Operując na wszystkich szczeblach drabiny tworzenia wartości: od wytwarzania energii elektrycznej, przez jej dystrybucję, aż po sprzedaż, staramy się maksymalnie wykorzystać szanse i posiadany potencjał FIGENE CAPITAL – mówi Janusz Petrykowski, prezes FIGENE CAPITAL S.A. – Zawarcie listu intencyjnego z KGHM jest kolejnym etapem w realizacji naszej strategii i elementem wzmocnienia obecności FIGENE CAPITAL na rynku OZE. Zdajemy sobie sprawę, że rozpoczęcie współpracy z KGHM w obszarze wytwarzania i odbioru energii elektrycznej na podstawie umowy corporate Power Purchase Agreement będzie zależało od wyników szczegółowych analiz. Jesteśmy jednak przekonani, że zawarcie PPA z KGHM przysłuży się realizacji długoterminowych celów obu firm i będzie stanowić podstawę do rozwoju ich stabilnej współpracy, ale również wzmocni pozycję FIGENE CAPITAL jako jednej z wiodących firm działających na polskim rynku w sektorze OZE. (…) Nawiązanie współpracy z jednym z największych w naszym kraju odbiorców energii elektrycznej, jakim jest KGHM, pozwoli nam dynamicznie rozwijać naszą obecność na rynku OZE w Polsce.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na razie nie ma szczegółów przedstawiających rzeczywistą współpracę. Oczywistym celem jest podpisanie kontraktu, które nastąpiłoby przed końcem tego roku. FIGENE w ciągu trzech lat planuje skupić się na nawiązywaniu współprac, działając na zasadzie kontraktów PPA.

– Umowy PPA jako przyszłościowe i alternatywne rozwiązanie do rządowych systemów wsparcia (OZE, CHP), pozwalają długoterminowo zabezpieczyć cenę energii, jednocześnie dając jej odbiorcom gwarancję pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z OZEzauważa Petrykowski. – FIGENE CAPITAL mając w swojej Grupie spółkę obrotu energią, wypracowała odpowiednie kompetencje, aby zapewnić niezbędne warunki do efektywnej realizacji tego modelu, zwiększając w ten sposób wolumen sprzedaży poprzez umożliwienie dużym odbiorcom bezpośredniego zakupu zielonej energii.