smog

W Kielcach nowe dotacje na wymianę kotłów

W Kielcach uruchomiono nabór wniosków do programu o nazwie „Zorza – Czyste powietrze nad Świętokrzyskim”, z którego można dostać dotację na odnawialne źródła energii. O fundusze mogą starać się osoby fizyczne.

Pula dofinansowania wynosi 2,5 mln złotych i pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Sam nabór wniosków będzie miał charakter ciągły, co oznacza, że dokumenty można składać aż do wyczerpania środków i nie dłużej niż do 15 października 2018 roku.

Zainteresowani mogą starać się o dofinansowanie na: podpięcie do sieci ciepłowniczej lub gazowej, wymianę starych pieców na nowe o wyższej sprawności, które spełniają wymogi unijne, oraz na instalację zasilaną wyłącznie energią elektryczną.

Kwoty dotacji zależne są od rodzaju inwestycji. W przypadku kotłów na paliwo stałe opalanych węglem – 3 tys. zł., kotłów na paliwo stałe opalanych biomasą – 5 tys. zł., kotłów na paliwo ciekłe i gazowe – 4 tys. zł., a na urządzenia zasilane energią elektryczną (np. pompę ciepła) lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej – 5 tys. zł.

Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich złożenia w formie papierowej. W przypadku domków jednorodzinnych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, wysokość dofinansowania będzie niższa.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 17.11.

Dziś według Polskiego Indeksu jakości powietrza w większości miast jest dobrze (PM10 – 21-60, PM2.5 -13-36), ale czy naprawdę tak jest? Wystarczy spojrzeć jakie są dopuszczalne poziomy stężeń dla pyłów zalecane przez Światową Organizacji Zdrowia by stwierdzić, że nasz krajowy indeks jest bardzo liberalny.

Codzienny raport smogowy – 18.11.

Dziś w większości Polskich miast jest źle, pyły zawisły w powietrzu. Co to oznacza dla zdrowia? Cząsteczki o średnicy 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa) mogą docierać do górnych dróg oddechowych, a poniżej 2,5 mikrometra (PM 2,5), które mają 1/30 średniej szerokości ludzkiego włosa, przez swoje niewielkie rozmiary mogą wnikać głęboko do płuc, a nawet do krwiobiegu.