Klastry energii na Śląsku

W gminach Dolnego Śląska oraz Opola powstało już 6 klastrów energii, których koordynatorem jest Polski Solar Holding oraz gminne spółki komunalne powołane w tym celu. Dzięki kastrom możliwe będzie projektowanie i budowanie nowych instalacji OZE, które w perspektywie długofalowej przyczynią się do energooszczędności i ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Idea klastrów energii zakłada współpracę pomiędzy lokalnymi samorządami i mieszkańcami, a przedsiębiorstwami i organizacjami w celu regionalnej poprawy bezpieczeństwa energetycznego i jakości środowiska naturalnego, restrukturyzacji obszarów wiejskich oraz pobudzenia energetyki prosumenckiej.

Obecnie na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego znajduje się 6 klastrów energii: Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej, Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej, Izerski Klaster Energii Odnawialnej, Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich, Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich oraz Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej.

Celem większości z nich jest inwestycja w odnawialne źródła energii. W planach są budowy farm fotowoltaicznych, np. w Nowojowie Śląskim o szacowanej mocy 1,8 MW, oraz bioelektrownie np. w Henrykowie Lubańskim. Pod realizację inicjatyw wykorzystywane będą różne lokalizacje, m.in. 12-hektarowym stoku w Popielówku, który jest dobrze naświetlony, czy 3 hektary terenu byłego wysypiska śmieci w Gryfowie Śląskim lub dachy budynków użyteczności publicznej w poszczególnych gminach.

Tworzenie klastrów energii umożliwiła nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2016 roku. Według ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego powinny mieć one pozytywny wpływ na udział OZE w polskim miksie energetycznym.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.