Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kompania Piwowarska otrzyma energię z farmy wiatrowej

wiatr jako odnawialne źródło energii

Kompania Piwowarska otrzyma energię z farmy wiatrowej

5 listopada Kompania Piwowarska S.A. podpisała kontrakt ze spółką Innogy Renewables na zakup energii z farmy wiatrowej, która ma powstać bez żadnych dotacji bądź rządowych gwarancji odkupu energii. To pierwsza tego typu umowa.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kompania jest jednym z największych polskich koncernów w branży piwowarskiej w Polsce. Do niej należą marki, takie jak Tyskie, Lech i Żubr. Podpisana umowa jest oparta o zasady PPA. Energia, którą będą wykorzystywać należące do Kompanii Browary, ma pochodzić z rozbudowanej wiatrowej farmy w Nowym Stawie pod Malborkiem. Obecnie jej mocy wynosi 73 MW i generuje około 30 GWh prądu rocznie.

Innogy Renewables zaznacza, że rozbudowa farmy nie otrzyma żadnych publicznych dotacji.

– Umowa pomiędzy Innogy a Kompanią Piwowarską to przełom na polskim rynku. Pierwszy raz na taką skalę produkcja będzie zasilana energią z farmy wiatrowej. To najlepszy dowód na to, że przemysł wkracza na zieloną drogę i nie musi już być oparty na konwencjonalnych źródłach energii. Firmy mogą podejmować komercyjne przedsięwzięcia, które nie tylko spełniają cele biznesowe, ale również wspierają ochronę środowiska. Transakcja pozwoli nam na rozbudowę farmy wiatrowej w Nowym Stawie, dzięki czemu już w 2021 roku pokryjemy całkowite zapotrzebowanie energetyczne zakładów Kompanii – komentuje Robert Macias, członek zarządu Innogy Renewables Polska.

Umowa została zawarta na okres 10 lat i będzie realizowana od przyszłego roku. W 2021 farma ma być zdolna do pokrycia 100% zapotrzebowania Kompanii na prąd. Ma się do tego przyczynić zainstalowanie dodatkowych turbin o łącznej mocy 11 MW. W sumie rocznie instalacja będzie produkować do 80 GWh.

– (…) w porównaniu z 2019 r. będziemy mogli ograniczyć emisję CO2 o 66%, a co za tym idzie 7,5 tys. hektarów lasów nie będzie wchłaniać dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji piwa w Kompanii Piwowarskiej. W rezultacie będziemy mogli produkować piwa największej polskiej marki Lech, wykorzystując wyłącznie energię wiatrową. Jeszcze bardziej cieszy mnie to, że zawierana przez nas transakcja daje Innogy podstawy, by inwestować w budowę nowej lądowej farmy wiatrowej, która z jednej strony pozwoli realizować krajowe cele w zakresie wykorzystania energii odnawialnej, a z drugiej umożliwi nam wdrażanie programu Agenda 2030 oraz realizację wizji środowiskowej naszej spółki macierzystej Asahi Group – komentuje Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej.

Celem Kampanii jest dynamiczne przejście na energię odnawialną. W przyszłym roku jej udział ma wynosić 40%, a w 2021 roku 100%.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.