Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec cierpienia dla zwierząt w Polsce? To może być prawda!

Koniec cierpienia dla zwierząt w Polsce? To może być prawda!

Trwa obywatelska inicjatywa “Stop łańcuchom, pseudohodowli i bezdomności zwierząt”, powstała z inicjatywy m.in. Fundacji Viva!, OTOZ Animals i Akcja Demokracja. Być może już wkrótce nastąpi długo wyczekiwana nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Jakie zmiany miałyby nastąpić?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Ku zmianie losu zwierząt

Ustawa o ochronie zwierząt w Polsce została przyjęta w 1997 roku. Jak podkreślają organizacje prozwierzęce, potrzebuje ona nowelizacji. Teraz, jesienią 2024 roku, są na to szanse. 

22 maja b.r. do Sejmu trafił bowiem obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – “Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt”. Projekt ten ma na celu poprawę losu zwierząt w Polsce. Stworzyły go organizacje Mondo Cane, Viva, OTOZ Animals i Akcja Demokracja. Do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej należą zarówno członkowie i członkinie organizacji społecznych, na przykład Anna Zielińska z Fundacji Viva lub Katarzyna Śliwa-Łobacz z Fundacji Mondo Cane, jak i politycy, ludzie kultury i adwokaci, na przykład aktor Daniel Olbrychski, aktorka Agata Buzek, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień lub poseł KO Paweł Suski.

-Nasza inicjatywa to wynik kilkumiesięcznej pracy i nadzieja dla tysięcy zwierząt, ratunek dla nich – czytamy na stronie prawadlazwierzat.pl słowa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej “Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt. – Chcemy, żeby polskie zwierzęta obejmowało dobre prawo, które je chroni. Czas wyeliminować patologie, mylnie traktowane jako tradycja. Nasz projekt to odpowiedź na ogromne społeczne zapotrzebowanie na poprawę losu zwierząt. Polacy mają dość widoku psów na łańcuchach, przerażonych fajerwerkami zwierząt domowych, dzikich i ptaków oraz „produkcji” zwierząt na wielką skalę w pseudohodowlach. Polacy chcą, aby sprawcy znęcania się i zabijania zwierząt ponosili adekwatne, wyższe niż dotychczas kary. Obowiązkowe chipowanie psów, dodatkowo nadzorowane schroniska i kastracje to zapobieganie bezdomności, która, na tle innych krajów Unii Europejskiej, w Polsce jest zatrważająca.

Projekt został poparty przez takie organizacje, jak Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt, Akcja Demokracja, Podaj Łapę Karma Wraca, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami lub Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt. Akcję wsparli również m.in. Olga Tokarczuk, Justyna Biedrawa, Ewa Drzyzga, Krzysztof Skórzyński, Maja Ostaszewska czy Artur Wieczorek.

Przeczytaj też: Widzisz psa na łańcuchu? Reaguj i ratuj – to może być przestępstwo

Jakie zmiany proponuje komitet?

Komitet obywatelski inicjatywy w swoim projekcie zaproponował następujące zmiany:

  • zakaz stosowania łańcuchów i uwięzi,
  • ograniczenie pseudohodowli, w tym: powstanie Rejestru Hodowli pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, zakaz sprzedaży zwierząt domowych w Internecie, określenie warunków dobrostanowych w hodowlach czy ograniczenie możliwości niekontrolowanego rozmnażania zwierząt),
  • obowiązek kastracji i sterylizacji zwierząt niehodowlanych,
  • konkretne przesłanki mówiące o znęcaniu się, w tym: zaniechanie leczenia, zakaz obroży elektrycznych i kolczatek, pozostawianie zwierząt w zamknięciu, zakaz przesyłania żywych zwierząt pocztą lub poprzez firmy kurierskie,
  • obowiązkowe i powszechne chipowanie zwierząt domowych,
  • zakaz produkcji i sprzedaży produktów ze zwierząt domowych, na przykład smalcu z psów,
  • zakaz egzekucji komorniczych ze zwierząt domowych,
  • zakaz żebrania ze zwierzętami,
  • zakaz wystawiania psów kopiowanych – z obciętymi ogonami lub uszami,
  • zwiększenie kar za znęcanie się (do 5 lat) i zabijanie zwierząt (do 8 lat więzienia za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem),
  • zakaz używania fajerwerków hukowych – dozwolone byłyby tylko te bez dźwięku,
  • zmiana sposobu prowadzenia schronisk, zakładająca m.in. zmianę sposobu finansowania, uniemożliwi generowanie milionowych zysków na przykład dla prywatnych firm nastawionych na zysk, doprecyzowanie obowiązków gmin (kontrole w schroniskach) lub dodatkowe obowiązki dla schronisk: sprawozdawczość, zatrudnienie i poprawę warunków bytowych zwierząt.

Zobacz też: Powstanie krajowy rejestr psów i kotów

Gdzie i do kiedy można złożyć podpis?

Zaproponowane zmiany mają realnie poprawić los psów i kotów w naszym kraju.

– W projekcie ustawy znajdziemy szereg przepisów, które realnie wpłyną na poprawę losu psów i kotów w Polsce i ukrócą ich niepotrzebne cierpienie – przekonuje Cezary Wyszyński, prezes fundacji Viva! – Bez tych zmian nie poradzimy sobie z takimi problemami, jak okrutne traktowanie zwierząt, pseudohodowle, czy bezdomność czworonogów. 

W wyznaczonych punktach w całej Polsce (podanych na stronie prawadlazwierzat.pl) można się podpisać do 24 września. Aby projekt mógł wejść w życie, musi go poprzeć 100 tysięcy obywateli. Co ważne, konieczne jest odręczne podpisanie się pod projektem – nie można tego zrobić elektronicznie.

Czytaj też: Wyroki za znęcanie się nad zwierzętami w Polsce. Czy odmienią ich los?

Źródło: prawadlazwierzat.pl, okopress.pl, kobieta.onet.pl, profil Fundacji Viva na Instagramie

Fot.: Canva (4508513/pixabay, kaisersosa67/Getty Images Signature)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.