Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstanie krajowy rejestr psów i kotów

Powstanie krajowy rejestr psów i kotów

9 września rząd zapowiedział przyjęcie ustawy w sprawie utworzenia Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Projekt ma na celu przeciwdziałanie bezdomności wśród zwierząt.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Obowiązkowe chipy 

Przyjęcie projektu jest przewidziane na IV kwartał 2024 roku, a za jego wprowadzenie będzie odpowiadać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Głównym zadaniem rejestru ma być pomoc gminom i organizacjom w identyfikacji zwierząt, a tym samym zmniejszenie liczby bezdomnych czworonogów. 

– KROPiK będzie gromadził podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia, z uwzględnieniem szczególnych uwarunkowań wykorzystywania psów w resorcie obrony narodowej oraz w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. W przypadku zwierząt przebywających w schroniskach dla zwierząt w KROPiK będą zarejestrowane dane podmiotu prowadzącego schronisko dla zwierząt – czytamy na stronie kancelarii premiera. 

Droga do walki z bezdomnością

Rejestr obejmie domowe psy i koty, które podczas wizyty u weterynarza zostaną zarejestrowane i zachipowane. Właściciel otrzyma dostęp do danych swojego pupila za pomocą aplikacji mObywatel, gdzie będzie mógł zarządzać informacjami o miejscu zamieszkania i zmianie lekarza. Atutem nowego projektu ma być również możliwość śledzenia terminów wizyt, obowiązkowych szczepień i historii chorób z poziomu aplikacji.

Dostęp do rejestru będą miały służby takie jak: straż miejska, policja i Inspekcja Weterynaryjna. Aktualnie elektroniczne bazy danych są w posiadaniu prywatnych podmiotów, co oznacza, że właściciel sam może zdecydować, czy chce z nich korzystać, a dostęp do informacji jest ograniczony. 

Na tych, którzy nie zgłoszą swoich zwierząt do KROPiK-u, może spaść obowiązek zapłaty grzywny, a nawet mandatu karnego. Kontrole rejestracji mają przeprowadzać policjanci i strażnicy miejscy. Psy należy zgłosić przed pierwszym obowiązkowym szczepieniem na wściekliznę. W przypadku kota ostatecznym terminem jest ukończenie przez zwierzę 12 miesięcy. 

Jakie zwierzęta obejmie projekt?

Ustawa dotyczy obligatoryjnie psów i kotów, które urodzą się po dniu wskazanym w komunikacie, określającym dzień wdrożenia rozwiązania. Oznacza to, że zwierzęta, które urodziły się przed tą datą nie są objęte obowiązkiem. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują aktywiści, którzy zauważają, że tak rozumiane przepisy nie obejmą swoim zasięgiem wszystkich czworonogów. 

– Mówimy o rzeczy bardzo potrzebnej, oczekiwanej przez samorządy. Nie rozumiem, dlaczego rozmawiamy tylko o niektórych pieskach. Powinniśmy zdecydować się na objęcie tymi przepisami wszystkich czworonogów, a nie tylko ich części. Średni wiek życia psa to ok. 15 lat – w zależności od rasy – więc na efekty nowych przepisów trzeba byłoby poczekać – zauważa Marek Wójcik, ekspert ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich. 

Przeczytaj również: Czy zwierzęta domowe odczuwają zmiany klimatu?

Źródła: Polskieradio24.pl, GazetaPrawna.pl 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.