Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kontener przerobiony na przeszkloną portiernię i recepcję uczelni

Kontener przerobiony na przeszkloną portiernię i recepcję uczelni

Biuro projektowe Neubau z Cambridge zamieniło kontener w nowoczesną portiernię i recepcję dla brytyjskiej uczelni Hughes Hall. Do niedawna była to przedostatnia uczelnia w Wielkiej Brytanii (wraz z Uniwersytetem Cambridge), która nie miała portierni.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Architektura z wykorzystaniem kontenerów spedycyjnych – kargotektura – wykorzystana została jako szybkie i tymczasowe rozwiązanie potrzebne uczelni. Jednocześnie minimalistyczna forma nie odwraca uwagi od pięknych budynków Hughes Hall.

Kontener został przerobiony i zainstalowany w niecały miesiąc. Pozostanie na swoim miejscu przez najbliższe pięć lat.

Glazed end wall of a shipping container shows reception desk and mail pigeon holes inside

Portiernia Hughes Hall podzielona jest na trzy sekcje rozłożone wzdłuż linii. Pierwsza to przeszklona poczekalnia z stołem, krzesłami i skrzynkami na listy dla studentów, druga to niewielkie biuro recepcjonisty, a trzecia równie mały magazyn do przechowywania paczek.

Prezentowany projekt zwyciężył w konkursie między innymi z uwagi na to, że wielkość kontenera idealnie pasowała do dostępnego przy bramie Hughes Hall terenu. Całkowita powierzchnia wnętrza przerobionego kontenera wynosi 30 metrów kwadratowych.

interior of the container

Z kontenera wycięto całe sekcje, by wstawić ogromne przeszklenia. Pozwala to doskonale doświetlić wnętrze i podziwiać widoki ogrodów ze środka. Drzwi kontenera zostały na swoim miejscu i prowadzą do magazynku na paczki. Budynek wyposażono w warstwę izolacji termicznej pokrytej od środka brzozową sklejką.

interior of the container exterior of the building

„Kontener jest gotowym, samodzielnym elementem, który nie wymaga żadnych fundamentów i jest prosty w przerobieniu, co pozwala na dopasowanie go do dowolnych potrzeb”, mówi Alexander Giarlis, współzałożyciel Neubau. „Dzięki temu można w oparciu o kontenery tworzyć szybko budynki tymczasowe o wysokim stopniu adaptywności do potrzeb konkretnego zastosowania i szybko reagować na uwagi zamawiającego”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.