Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Korzyści z inwestycji w fotowoltaikę

Korzyści z inwestycji w fotowoltaikę

Energia Słońca jest nie tylko darmowa, ale również prawie nieograniczona. Jej zasoby wykorzystywane są poprzez instalacje wiatrowe, słoneczne oraz zużywające biomasę. Fotowoltaika to technologia umożliwiająca konwersję promieniowania słonecznego na energię elektryczną dzięki ogniwom słonecznym. Użytkowanie takiej instalacji niesie za sobą szereg korzyści, począwszy na finansowych, a na środowiskowych kończąc.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wykorzystanie darmowej i niemal nieograniczonej energii słonecznej możliwe jest dzięki zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego. W artykule przedstawione zostały podstawowe korzyści płynące z użytkowania takiej instalacji. Mimo iż sama technologia, a więc wymagane komponenty, nie jest tania, to dzięki obecnemu postępowi w tej dziedzinie możemy liczyć na to, że w ciągu następnych lat na pewno ceny spadną. Według analiz, już w 2020 roku koszt produkcji energii przy użyciu fotowoltaiki zrówna się z kosztem produkcji energii z tradycyjnych źródeł. Dodatkowo dostępne są programy wsparcia finansowego dla przyszłych inwestorów, przez co czas zwrotu znacznie się skraca. Sama produkcja energii elektrycznej odbywa się bezobsługowo, a instalacja dostarcza darmowy prąd nawet przez 30 lat.

Poprzez stosowanie odnawialnych źródeł, a zatem również fotowoltaiki, przyczyniamy się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Systemy PV uznawane są za zeroemisyjne, gdyż podczas produkcji energii nie produkują szkodliwych związków, nie emitują gazów cieplarnianych. Na etapie produkcji podzespołów fotowoltaicznych wymagana jest energia – zwykle konwencjonalna. Jednak  emisje związane z tą ilością energii są zerowane w ciągu dwóch do trzech lat funkcjonowania instalacji, później produkcja jest już całkowicie bez emisyjna. Podczas produkcji energii elektrycznej w ilości pokrywającej zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego, które wynosi około 4 000 kWh rocznie, wielkość emisji z elektrowni węglowej wyniesie w tym czasie 3 600 kg. Fotowoltaika zatem aktywnie przyczynia się do redukcji szkodliwych emisji na świecie.

Pozostając w temacie korzyści środowiskowych warto podkreslić, że cały moduł fotowoltaiczny podlega recyklingowi. W przypadku zakończenia cyklu życia modułów, ich utylizacja jest wyjątkowo prosta, gdyż moduły PV nie zawierają szkodliwych substancji ich główne składniki to krzem, aluminium oraz plastik, które mogą być ponownie użyte. Ponadto producenci modułów paneli oferują odbiór starych produktów oraz ich recykling.

Dodatkowo mikroinstalacje prosumenckie umożliwiają rozwój zrównoważony. Wspierają konsumpcję energii in situ, czyli w miejscu jej produkcji, ograniczając w ten sposób straty związane z przesyłem. Są również czynnikiem napędzającym rozwój obszarów wiejskich oraz promują trend świadomego wykorzystywania darmowej energii. W tym temacie ważne jest również to, że fotowoltaika zapewnia dostęp do energii elektrycznej w trudno dostępnych miejscach. Dzięki rozwojowi tej gałęzi energetyki odnawialnej tworzone są nowe miejsca pracy w sektorze produkcji, sprzedaży oraz montażu instalacji, a także w wielu innych pozornie nie powiązanych dziedzinach. Ponadto rozwój energetyki rozproszonej (w tym opartej o PV) zapewnia bezpieczeństwo energetyczne oraz ogranicza zależność od paliw konwencjonalnych. Dla zaspokojenia potrzeb energetycznych Polaków należałoby pokryć zaledwie ułamek procenta powierzchni naszego kraju instalacjami fotowoltaicznymi.

Z użytkowania instalacji fotowoltaicznych płyną również korzyści finansowe. W przypadku możliwości skorzystania z Taryf Gwarantowanych, instalacja taka może być źródłem dochodu, dzięki możliwości odsprzedaży nadwyżek produkowanej energii. Ponadto otrzymując darmową energię uzyskujemy oszczędności na rachunkach za prąd, mogą być one znaczne dzięki systemowi bilansowania netto (tzw. net metering). Natomiast traktując poważnie przesłanki o podwyższeniu cen za energię elektryczną w przyszłości, posiadanie własnej mikroelektrowni jest tym bardziej opłacalne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.