Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Korzyści płynące z montażu pompy ciepła

jak wygląda pompa ciepła

Korzyści płynące z montażu pompy ciepła

W publikowanych artykułach wielokrotnie wspominaliśmy o pompach ciepła, o zasadzie działania oraz możliwościach ich użytkowania zarówno samodzielnie – w układzie monowalentnym, jak i we współpracy z innymi źródłami ciepła. Wśród wielu akapitów tekstu pojawiły się także szeroko pojęte korzyści płynące z eksploatowania systemu grzewczego opartego o pompę ciepła. Dziś przedstawiamy zbiór wszystkich najważniejszych zalet wynikających z montażu tego urządzenia w budynku.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które doskonale wpisuje się w oczekiwania każdego inwestora, jest odpowiednia do zastosowania zarówno w nowym budownictwie energooszczędnym oraz podczas modernizacji budynków już istniejących. Można z nich korzystać w budownictwie mieszkalnym oraz np. do ogrzewania pomieszczeń biurowych. Stanowią energooszczędne, niezależne i ekologiczne źródło ciepła. W każdym z przypadków charakteryzuje się ekonomiczną eksploatacją. Użytkowanie systemu pozwala na generowanie oszczędności na ogrzewaniu. Jest to możliwe, ponieważ jak wiemy, pompy ciepła zużywają do trzech razy mniej energii pierwotnej, niż chociażby kotły gazowe lub olejowe. Przyjmuje się, że 75 proc. energii grzewczej pozyskiwane jest za darmo, bezpośrednio ze środowiska naturalnego, natomiast jedynie 25 proc. to energia pierwotna, wykorzystywana podczas pracy sprężarki.

Wysokość możliwych do osiągnięcia oszczędności uzależniona jest od wybranego typu pompy ciepła. Wspominaliśmy już, że najefektywniejszą pracą charakteryzują się gruntowe pompy ciepła z wymiennikiem pionowym, które współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym (Pompy można również instalować w odnawianych obiektach wyposażonych w grzejniki centralnego ogrzewania). Najmniej wydajnie natomiast działają zewnętrzne pompy powietrzne, których współczynnik COP (oraz SPF) uzależniony jest od panujących warunków pogodowych, a te podczas sezonu grzewczego nie są korzystne. W przypadku zastosowania ogrzewania pompą ciepła zamiast elektrycznego lub olejowego korzyści ekonomiczne są najbardziej wyraźne. Dla budynku o powierzchni 150 do 200 metrów kwadratowych roczny koszt ogrzewania i przygotowania c.w.u. kształtuje się na poziomie 1500 – 2000 zł.

Instalacja układu grzewczego z pompą ciepła nie jest tanim przedsięwzięciem, jednak całkowite koszty okazują się być niejednokrotnie porównywalne z inwestycją w inne systemy ogrzewania. W praktyce wygląda to bowiem tak, że nie musimy instalować np. zbiornika na paliwo ani budować komina. Nie jest wymagane również dodatkowe osobne pomieszczenie – tzw. kotłownia. Jak podają eksperci, już po około sześciu latach użytkowania pompy ciepła system grzewczy zaczyna generować oszczędności w porównaniu z eksploatacją systemu opartego o olej opałowy. Oznacza to, że taka instalacja może zwrócić się w przeciągu sześciu lat.

Kolejna zaleta w porównaniu do niektórych innych urządzeń grzewczych to bezobsługowość oraz łatwe sterowanie, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. W Polsce dominują kotłownie na paliwo stałe, gdzie poza sezonem grzewczym trzeba palić w piecu lub uruchomić podgrzewacz elektryczny albo gazowy, aby uzyskać ciepłą wodę. Uzupełnienie takiej instalacji o powietrzną pompę ciepła do eksploatacji poza sezonem grzewczym będzie tanim i komfortowym sposobem na podgrzewanie wody użytkowej. Większość urządzeń tego typu jest w pełni wyposażona i wymaga jedynie hydraulicznego podłączenia do zbiornika. Użytkując pompę ciepła nie musimy dbać o zgromadzenie materiału opałowego, nie jest wymagane doglądanie procesu spalania, ponadto istnieje możliwość zdalnego sterowania – możemy np. ustawić wysokości temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Dodatkowo jest to ogrzewanie „czyste”, nie powodujące pylenia, urządzenie takie z powodzeniem możemy postawić nawet w salonie.

Ich zastosowanie wiąże się również z aspektem ekologicznym. Dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii, pozwalają na znaczną redukcję emisji szkodliwych substancji do środowiska w porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem paliwami stałymi. W Polsce, gdzie dominują elektrownie węglowe, ten efekt jest niższy niż w innych krajach europejskich. Niemniej jednak następuje redukcja emisji dwutlenku węgla, a zmiany w naszej energetyce mogą doprowadzić do jego zwiększania, gdyż energetyka odnawialna zyskuje na popularności, a procesy spalania węgla są coraz czystsze.

Kolejna zaleta to wielofunkcyjność pomp ciepła. Jak już informowaliśmy, większość tych urządzeń posiada również funkcję chłodzenia. Mogą one działać jako rekuperator w systemie klimatyzacji oraz osuszać powietrze. Możliwość chłodzenia budynków latem znacznie wpływa na komfort użytkowania. Co więcej cechy te można wykorzystać tak samo wydajnie zarówno w nowobudowanych domach, jak i w przypadku modernizacji lub wymiany istniejącego systemu grzewczego. Dodatkowo montaż pompy ciepła podnosi wartość budynku, co również jest niepodważalną zaletą.

Jak widać, mimo stosunkowo wysokich kosztów inwestycji w pompę ciepła możemy zapewnić sobie komfort użytkowania płynący z bezobsługowej pracy tego wielofunkcyjnego urządzenia. Pozwala to również na ustawienie wymaganej temperatury w pomieszczeniach poprzez system sterowania oraz na oszczędność czasu, gdyż nie musimy co kilka godzin schodzić do kotłowni, by doglądać procesu grzania. Dodatkowo tanim kosztem uzyskujemy ciepłą wodę latem, a wartość naszej nieruchomości wzrasta. Nie musimy martwic się o dodatkowe miejsce przeznaczone na składowanie opału ani tym bardziej o samo zaopatrzenie się w niego. Przy okazji mamy również wkład w ochronę środowiska i dajemy dobry przykład naszym dzieciom.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.