Korzystne perspektywy dla fotowoltaiki w Turcji

Turcja coraz aktywniej inwestuje w energię odnawialną, szczególnie w fotowoltaikę. Kraj ten może cieszyć się dużym nasłonecznieniem, które może sprzyjać sporym uzyskom. Według szacunków Tureckiego Centrum Transformacji Energii jest szansa na nawet 20 GW energii z paneli PV jeszcze przed 2026 rokiem.

Szacunki tureckiej agencji mówią, że możliwe jest zaspokojenie 20% zapotrzebowania na energię elektryczną dzięki 40 GW uzyskanym z OZE do 2026 roku. Połowa z tego może być zasługą fotowoltaiki, a druga część farm wiatrowych, które również coraz częściej wpasowują się w turecki krajobraz. Najbardziej optymistyczny scenariusz przewiduje 60 GW energii z odnawialnych źródeł, ale jest trudny do realizacji w ciągu najbliższych ośmiu lat. Planem minimum jest osiągnięcie poziomu 6 GW osiąganych z paneli PV.

To, do którego ze scenariuszy będzie Turcji najbliżej, zależy od inwestycji. By osiągnąć 40 GW z OZE do 2026 roku, konieczne byłoby wydanie ok. 390 milionów euro. Trzeci, najmniej prawdopodobny scenariusz, wymagałby o 40 milionów euro więcej. Na chwilę obecną duża część energii elektrycznej w Turcji jest produkowana z gazu. Między innymi dlatego Turcy coraz chętniej spoglądają na alternatywy, by zdywersyfikować źródła energii.