Krośnieńska „Piła” na etanol

Członkowie koła naukowego ROTOR z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie udoskonalają swój ekologiczny pojazd o nazwie „Piła”. Wszystko po to, aby zaprezentować go na corocznych zawodach „Shell EcoMarathon” i odnieść sukces.

Ekologiczny pojazd napędzany etanolem brał już udział w dwóch edycjach rywalizacji – w 2016 oraz 2017 roku. W ostatniej, „Piła” zdołała pokonać na jednym litrze etanolu 306 km, co dwukrotnie przewyższyło wynik uzyskany rok wcześniej. Rezultat ten to spory sukces, biorąc pod uwagę budżet, jakim dysponuje koło naukowe.

W 2016 roku ROTOR uplasował się na 9 miejscu w kategorii pojazdów napędzanych etanolem, a rok później na 32 miejscu spośród wszystkich 59 ekip startujących w kategorii prototypów.

Cały bolid waży tylko 39 kg, co w połączeniu z opływowym kształtem nadwozia, przekłada się na świetne wyniki w „Shell EcoMarathon”. Koło naukowe wciąż szuka partnerów, którzy mogliby pomóc w udoskonalaniu projektu. Więcej informacji można znaleźć na ich fanpage’u – https://www.facebook.com/rotorkrosnopwsz/

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.