Krośnieńska „Piła” na etanol

Członkowie koła naukowego ROTOR z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie udoskonalają swój ekologiczny pojazd o nazwie „Piła”. Wszystko po to, aby zaprezentować go na corocznych zawodach „Shell EcoMarathon” i odnieść sukces.

Ekologiczny pojazd napędzany etanolem brał już udział w dwóch edycjach rywalizacji – w 2016 oraz 2017 roku. W ostatniej, „Piła” zdołała pokonać na jednym litrze etanolu 306 km, co dwukrotnie przewyższyło wynik uzyskany rok wcześniej. Rezultat ten to spory sukces, biorąc pod uwagę budżet, jakim dysponuje koło naukowe.

W 2016 roku ROTOR uplasował się na 9 miejscu w kategorii pojazdów napędzanych etanolem, a rok później na 32 miejscu spośród wszystkich 59 ekip startujących w kategorii prototypów.

Cały bolid waży tylko 39 kg, co w połączeniu z opływowym kształtem nadwozia, przekłada się na świetne wyniki w „Shell EcoMarathon”. Koło naukowe wciąż szuka partnerów, którzy mogliby pomóc w udoskonalaniu projektu. Więcej informacji można znaleźć na ich fanpage’u – https://www.facebook.com/rotorkrosnopwsz/

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!