Krośnieńska „Piła” na etanol

Członkowie koła naukowego ROTOR z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie udoskonalają swój ekologiczny pojazd o nazwie „Piła”. Wszystko po to, aby zaprezentować go na corocznych zawodach „Shell EcoMarathon” i odnieść sukces.

Ekologiczny pojazd napędzany etanolem brał już udział w dwóch edycjach rywalizacji – w 2016 oraz 2017 roku. W ostatniej, „Piła” zdołała pokonać na jednym litrze etanolu 306 km, co dwukrotnie przewyższyło wynik uzyskany rok wcześniej. Rezultat ten to spory sukces, biorąc pod uwagę budżet, jakim dysponuje koło naukowe.

W 2016 roku ROTOR uplasował się na 9 miejscu w kategorii pojazdów napędzanych etanolem, a rok później na 32 miejscu spośród wszystkich 59 ekip startujących w kategorii prototypów.

Cały bolid waży tylko 39 kg, co w połączeniu z opływowym kształtem nadwozia, przekłada się na świetne wyniki w „Shell EcoMarathon”. Koło naukowe wciąż szuka partnerów, którzy mogliby pomóc w udoskonalaniu projektu. Więcej informacji można znaleźć na ich fanpage’u – https://www.facebook.com/rotorkrosnopwsz/

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.