Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kupuj odpowiedzialnie na co dzień i od święta [webinar]

Izabela Chyłek

Kupuj odpowiedzialnie na co dzień i od święta [webinar]

Polacy zamierzają wydać na święta średnio 1318 zł (z czego ok. 680 zł, czyli ponad 50% na prezenty) – wynika z raportu Deloitte „Zakupy świąteczne 2020”. I choć jest to wynik o 29% mniejszy niż w poprzednim roku, wielu z nas i tak kupi lub dostanie niepotrzebne rzeczy marnej jakości, które szybko trafią do odpadów. A można inaczej!

BANER MOBILEB1
Reklama

Dobre, bo polskie i… ekologiczne

Z raportu Euromonitor International wynika, statystyczny Polak wyrzuca rocznie średnio ok. 5 kg ubrań, co jest i tak całkiem dobrym wynikiem w porównaniu z państwami zachodnimi (np. USA – 30 kg na osobę; Holandia – 12 kg). Wyrzucamy, mimo iż 95% z tych ubrań nadaje się do przetworzenia. Dzieję się tak dlatego, że często kupujemy kompulsywnie i bez przemyślenia, czy na pewno daną rzecz potrzebujemy. Drugą kwestią jest jakość – odzież ze sztucznych materiałów, która po kilku praniach nie nadaje się już do użycia. Na szczęście świadomość Polaków w tej kwestii zmienia się z roku na rok. Ponad połowa z nas jest w stanie zapłacić wyższą cenę za elementy garderoby wyprodukowane w Polsce, a blisko co trzeci za produkt wyprodukowany w ekologiczny sposób. To wnioski z raportu KPMG oraz Akademii Biznesu i Prawa Mody Uczelni Łazarskiego.

Dlaczego warto kupować lokalnie?

W ten sposób wspieramy polską gospodarkę. Rodzimy producent płaci podatki w Polsce, zatrudnia lokalnych pracowników i współpracuje głównie z polskimi dostawcami. A w kontekście sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 takie wsparcie jest szczególnie ważne. Poza tym wybierając produkty „stąd”, redukujemy ślad węglowy, co ma to pozytywny wpływ na środowisko. Jeden produkt spożywczy zakupiony w supermarkecie pokonuje 2400 kilometrów z farmy lub gospodarstwa, zanim trafi na nasz talerz. Transport do supermarketów odpowiada za emisję 11% gazów cieplarnianych związanych z procesem produkcyjnym żywności. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Poznaj historię

Małe sklepiki, warsztaty, stragany, targi i kiermasze już od dłuższego czasu cieszą się rosnącą popularnością. Znajdziemy tam unikalne i etycznie wyprodukowane przedmioty. A co więcej mamy okazję do kontaktu z twórcą i poznania jego historii. Targi niezależnej polskiej mody i dizajnu Kiermash w Krakowie to jedna z inicjatyw, która promuje polskich producentów. Organizatorka targów, Izabela Chyłek będzie gościem najbliższego webinaru Świata OZE.

W tworzeniu wydarzenia przyświecają nam idee #wspierampolskiemarki oraz #lesswaste, czego efektem są starannie dobrane rodzime marki oferujące swoje wytwory bez uszczerbku dla planetyczytamy.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
foto 2 Barbara Bogacka

Webinar Ekologia przy kawie

Jeśli zależy Ci na prezentach w duchu less waste i chcesz wiedzieć, jak kupować, by nie wpływać negatywnie na naszą planetę, koniecznie weź udział w webinarze. Naszego gościa zapytamy też, czy oryginalne produkty mogą iść w parze z ekologią i fair trade oraz jak kupować, by nie zwariować zwłaszcza w gorącym okresie przedświątecznym. Izabela Chyłek to aktywistka działająca na rzecz poprawy jakości życia kulturalno-społecznego mieszkańców Krakowa.

– Dla mnie zrównoważona moda to coś o wiele więcej niż same ubrania, to odpowiedzialność. Odpowiedzialność za nasze codzienne wybory. Jeszcze niewystarczająco zdajemy sobie sprawę, że wszystkie nasze decyzje zakupowe wpływają na życie otaczającej biznes społeczności (setek osób produkujących, wyrabiających i projektujących dany przedmiot) a także środowisko, które w równie mocnym stopniu odczuwa skutki produkcji mody masowej wyjaśnia Iza.

Webinar odbędzie się 15 grudnia o godz. 17:00. Aby się zarejestrować, kliknij tutaj. Po więcej szczegółów odsyłamy na profil wydarzenia na Facebooku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.