Kuwejt inwestuje w OZE

Kuwejt inwestuje w OZE

Nie tylko państwa zachodnie stawiają na energię odnawialną. Do grona dbających o klimat na naszej planecie dołącza Kuwejt. W zeszłym miesiącu jego władze podpisały z hiszpańską spółką kontrakt na budowę elektrowni słonecznej. Kontrakt opiewa na kwotę 385 mln dolarów. – informuje Gazeta Wyborcza.

Przyszła elektrownia słoneczna ma mieć moc 50 MW i jest to jedynie początek planowanych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w tym kraju. Wielomiliardowy plan zakłada, że do 2030 roku 15 proc. całej wytwarzanej w Kuwejcie energii będzie pochodziło z OZE. Jak podaje Wyborcza, minister energetyki i zasobów wodnych, Ahmad al-Jassar, powiedział, że celem Kuwejtu jest dostarczenie 4,5 tysięcy megawatów mocy przy użyciu elektrowni słonecznych i wiatrowych w 2030 r. Jednocześnie analizy mówią, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w tym kraju wzrośnie w tym czasie z dzisiejszych 12 tys. megawatów do 30 tys. megawatów.

Budowa pierwszej planowanej elektrownie słonecznej ma ruszyć w grudniu 2017 r. Według szacunków, jej ograniczy roczne spalanie ropy o 12,5 mln baryłek, a wytworzony prąd zasili 100 tys. gospodarstw domowych. W tym czasie powinny już działać dwie mniejsze elektrownie słoneczne o mocy 10 MW każda. Zakończenie ich budowy przewidywane jest na drugi kwartał przyszłego roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.