Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ładowarki do elektrycznych hulajnóg i rowerów zasilane… słońcem

Ładowarki do elektrycznych hulajnóg i rowerów zasilane… słońcem

Ładowarki do elektrycznych hulajnóg i rowerów zasilane… słońcem

Stale rozwijający się sektor elektromobilności rodzi różne potrzeby, a także odpowiadające im innowacje. Jedną z nich jest wynalazek niemieckiej firmy Domum, która stworzyła system do parkowania elektrycznych hulajnóg i rowerów będący jednocześnie ładowarką. Urządzenie zasilane jest panelami słonecznymi.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

System ładowania małej elektromobilności

W zmieniającym się krajobrazie miejskim coraz częściej widzimy nie tylko elektryczne samochody, ale też rowery czy hulajnogi. Z jednej strony dużo firm oferuje wypożyczanie małej elektromobilności na minuty za pośrednictwem aplikacji. Z drugiej coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego pojazdu i korzystanie z niego, aby szybko i sprawnie dojechać do szkoły czy pracy. Oczywiście jak każde elektryczne urządzenie z baterią, również e-hulajnogi i e-rowery wymagają ładowania. Firma Domum chce sprawić, aby proces ten był wygodny i ekologiczny.

Póki co niemiecki start-up ma w swoim katalogu trzy produkty. E-Box przypomina zwykły uliczny stojak na rowery, przykryty zielonym daszkiem, na którym mieści się instalacja złożona z paneli fotowoltaicznych. Pod spodem można zostawić i podłączyć rower, który ładuje się energią ze słońca. Według firmy to właśnie ten produkt jest w najbardziej zaawansowanej fazie przygotowania – Domum jest gotowe wypuścić E-Box na rynek.

Poza tym tego lata start-up planuje zakończyć tworzenie Station-X, nieco wyższej stacji ładowania przeznaczonej już nie tylko na rowery, ale również na hulajnogi. Największym projektem firmy jest M-Hub, modularny parking dla wielu urządzeń zaliczanych do małej elektromobilności, również rowerów typu cargo. Na dachu oczywiście mają mieścić się panele PV zasilające ładowarki.

Ekologiczny parking dla elektrycznych rowerów i hulajnóg

E-Box ma na swoim dachu moduł fotowoltaiczny o mocy 330 W, który na raz może ładować do 4 e-rowerów. Konstrukcja wykonana jest z galwanizowanej stali i wyposażone w sterowane poprzez Bluetooth zamki na pojazdy. Ślad węglowy jednego takiego urządzenia jest o połowę mniejszy niż standardowego miejsca parkingowego dla samochodu. Station-X może występować w dwóch odmianach – przeznaczonej dla e-rowerów i e-hulajnóg. Urządzenie będzie wyposażone w dwa moduły PV po 330 W mocy każdy.

– W unikalny sposób łączymy fotowoltaiczny i sieciowy system ładowania z bezpieczną infrastrukturą parkingową – powiedział portalowi PV Magazine Milan Miletic, Chief Brand Officer w Domum. – Może być łatwo zintegrowana z obszarami mieszkalnymi lub biznesowymi na zasadzie prostego montażu plug-and-play.

Źródła: pv-magazine.com, domum-mobility.eu

Fot. Domum

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.