Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Larwy mącznika oficjalnie trafiają do europejskich jadłospisów

Larwy mącznika oficjalnie trafiają do europejskich jadłospisów

Suszone larwy mącznika młynarka są bezpiecznym źródłem białka i można je jeść bez obaw. Taką decyzję podjął Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Jakie znaczenia dla środowiska będzie miała ta decyzja?

Reklama

Wyglądają nieapetycznie. A jak smakują?

Te urocze stworzonka bardzo lubią zagnieździć się w mącznych zapasach. Wystarczy chwila nieuwagi, a w torebkach płatków owsianych czy otrąb pojawiają się charakterystyczne „pajęczynki”. To znak, że kuchnię opanowały mączniki.

Mimo że swoją obłą budową ciała nie zachęcają do spożycia, okazuje się, że ich mięso jest bardzo zdrowe. Larwy dostarczają dużej ilości białka. Badania wykazują nawet, że mączniki dostarczają większej ilości witamin i minerałów niż wołowina.

Mączniki w służbie klimatu

Decyzja EFSA spotkała się z dużym uznaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Już siedem lat temu ich raport wykazał, że spożywanie insektów może być znakomitym rozwiązaniem w starciu z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Dlaczego? Otóż produkcja mięsa naznaczona jest potężnym śladem węglowym i zużywa duże ilości wody. Produkcja mącznika emituje 100 razy mniej gazów cieplarnianych niż hodowla trzody chlewnej.

W walce z głodem

Ponadto proces uznania insektów za pełnoprawną żywność, zainicjowany przez Komisję Europejską, pomoże w walce z głodem. Owady dużo łatwiej hodować, nie potrzebują szczególnych warunków w uprawie. Są również wytrzymałe i odporne na wszelkie warunki pogodowe i pasożyty. Wszyscy, którzy zetknęli się z nimi w swoich domach na pewno zdają sobie z tego sprawę;)

Jak smakują larwy?

Skoro owady to przyszłość w naszych kuchniach, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak smakują? Posmak smażonych mączników młynarków można porównać do aromatu prażonej pikantnej cebulki. Tak mówią kucharze i testerzy jedzenia. Ponadto można je również spożywać w formie sproszkowanej, jak dodatek kuchenny. Wtedy ich smak będzie lekko wyczuwalny.

Już niedługo EFSA ma również podjąć podobną decyzję w sprawie świerszczy i szarańczy.

Co myślisz o jedzeniu larw i owadów? Czy jesteś gotowy na taką przyszłość?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.