Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jaki ślad węglowy „podróżuje” z Twoją przesyłką?

przesyłka

Jaki ślad węglowy „podróżuje” z Twoją przesyłką?

Zakupy online od lat cieszą się popularnością, a przez pandemię COVID-19 statystyki kupowania przez Internet poszły jeszcze bardziej w górę. Każdego dnia miliony paczek są dostarczane z magazynów i sklepów do naszych domów. Jak taka podróż wpływa na środowisko?

BANER MOBILEB1
Reklama

Emisja CO2 a transport

Z raportu „Fossil CO2 and GHG emissions of all world countries 2019”, opublikowanego przez działające przy Komisji Europejskiej Joint Research Centre, wynika, że statystyczny Polak każdego dnia przyczynia się do emisji 24 kg CO2 do atmosfery. Za znaczną część emisji odpowiada transport. W Europie to 27%. I mamy tu na myśli nie tylko nasze codzienne dojazdy samochodem do pracy czy podróż samolotem na wakacje, ale też przewoźników czy kurierów, którzy dostarczają paczki. O ile w życiu codziennym możemy wybrać rower lub komunikację zbiorową zamiast samochodu i zrezygnować z latania, o tyle nie mamy wpływu na to czy przesyłka, którą zamówimy, dotrze do nas ekologicznym pojazdem w zrównoważony sposób. Samochody elektryczne nie są jeszcze używane przez firmy kurierskie na wystarczająco dużą skalę.

Oblicz ślad węglowy przesyłki

Serwis Clicktrans, który łączy osoby i firmy szukające transportu z przewoźnikami, przygotował specjalny wirtualny kalkulator, w którym każdy sprawdzi, ile CO2 emituje dowolna przesyłka: paczka, mebel czy nawet transport auta z zagranicy. Co więcej, możemy także sprawdzić, co zrobić by jej koszt dla środowiska był niższy. Kalkulator powstał na podstawie danych z ponad miliona wystawionych w serwisie zleceń transportowych i prezentuje szacunkowe wyliczenia na podstawie rodzajów przesyłek, dystansu i samochodów deklarowanych przez przewoźników. I tak przykładowo transport mebla z Gdańska do Krakowa powoduje średnio emisję 13 kg CO2. Aby zrównoważyć tę emisję, w miesiąc trzeba zasadzić 24 sosny.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Dostawy, które mniej szkodzą planecie

Z danych GUS wynika, że w 2019 roku co trzeci przejazd w Polsce, a co piąty w Europie odbywał się bez ładunku, niepotrzebnie emitując CO2. Co jako konsumenci możemy zrobić, aby uniknąć problemu pustych przebiegów? Jeśli to możliwe zrezygnujmy z przesyłek ekspresowych. Aby dostarczyć je na czas, dostawca nie może czekać na wypełnienie całkowite samochodu. W konsekwencji w drogę rusza więcej pojazdów, które emitują więcej gazów cieplarnianych. Inną dobrą dla środowiska opcją jest zamówienie dostawy do punktu odbioru. InPost opracował kalkulator śladu węglowego przesyłek dostarczanych do Paczkomatów. Wynika z niego, że gdybyśmy tradycyjne dostawy kurierem do domu zastąpili dostawą do Paczkomatu, redukcja emisji CO2 sięgnęłaby do 75%. Opcja dostawy do Paczkomatu przekłada się na co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO2 do atmosfery na każdą przesyłkę.

Odpowiedzialne kupowanie

Jeśli to możliwe udajmy się na zakupy tradycyjne. Z wielu badań wynika, że w sklepie tradycyjnym kupujemy mniej. W sieci zamawiamy produkty od różnych sprzedawców, a w przypadku ciuchów często po kilka sztuk, aby zweryfikować w domu rozmiar. Oznacza to więcej dostaw, większe dostawy, więcej materiałów do zapakowania, a później… zwroty. Dlatego robiąc zakupy online, postarajmy się wybrać jeden sklep. A jeśli musimy dany produkt zwrócić, użyjmy tego samego opakowania, w którym został dostarczony do nas.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

 źródło: clicktrans.pl, money.pl,  odpowiedzialnybiznes.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.