Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekobiblioteczka #3

Ekobiblioteczka #3

Kolejny miesiąc, więc pora na nową porcję polecanych książek. Między pieczeniem świątecznych ciasteczek i pakowaniem prezentów, w grudniu przeczytaliśmy kilka ciekawych książek, z których trzy chcemy polecić. Jest coś dla miłośników zwierząt, dla zatroskanych zmianami klimatu i zainteresowanych biotechnologią oraz formami wykorzystania jej potencjału. Tradycyjnie mamy także konkurs z książkami do wygrania!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu 

Julita Mańczak, Jakub Małecki

Manczak Malecki Poczatek konca

Większość osób myśli o topnieniu lodowców jako o abstrakcyjnym procesie. Nie doświadczamy tego zjawiska w codziennym życiu, więc uważamy, że nas nie dotyczy. Czy tak jest na pewno?

Co tak naprawdę oznacza topnienie lodowców?

Z czym będzie się wiązało?

Jak zapobiec temu zjawisku?

Jakub Małecki w rozmowie z dziennikarką Julitą Mańczak dzieli się kawałkiem swojej ogromnej wiedzy z dziedziny glacjologii, której poświęcił całe życie.

Co najbardziej uderza podczas czytania tego fascynującego reportażu? Przede wszystkim wielka miłość, ogromna fascynacja i wyjątkowy szacunek, jaki Małecki ma do arktycznej krainy. Dzięki niemu przenosimy się w ten zimny, nieprzystępny świat i poznajemy jego sekrety. A zaraz potem, jak grom z jasnego nieba, uderza w nas wiadomość, że ten świat już niedługo zniknie. Dosłownie rozpłynie się w powietrzu.

Skala zagrożenia, które niesie ze sobą topnienie lodowców, jest trudna do wyobrażenia. Czego możemy się spodziewać? Uwalniania nowych wirusów nieznanych człowiekowi, zalewania wysp i wybrzeży, silniejszych burz i tornad.

O tym, jak możemy nieco opóźnić początek końca, dowiesz się z tej wspaniałej książki.

UWAGA KONKURS! Zajrzyj na profil Świata OZE na Facebooku, odpowiedz na pytanie konkursowe i wygraj książkę! 

Sekretne życie zwierząt

Andrzej G. Kruszewicz

sekretne zycie zwierzat w

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego o kimś upartym mówimy, że jest jak osioł lub baran? Czy dziwi Cię, że nazwanie kogoś hieną lub małpą z pewnością nie jest komplementem, natomiast do bliskich osób pieszczotliwie zwracamy się “myszko” lub “żabko”? Czy te określenia na pewno są zgodne z charakterem zwierząt? Czy faktycznie zwierzęce zwyczaje możemy odnosić do tych ludzkich?

Świat zwierząt jest niezwykle ciekawy i złożony. Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego, bacznie mu się na co dzień przygląda i opisuje. I to w prosty, bardzo przystępny dla każdego sposób, z humorem i lekkością. W książce poznajemy cały przekrój zwierząt – od tych największych po owady. Autor wydobywa różne zachowania i zwyczaje, które faktycznie można przyrównać do tych ludzkich. Pisze o uwodzeniu, idealnych partnerach, dozgonnej wierności, zalotach, relacjach rodzinnych czy… skokach w bok. Swoją uwagę poświęca też hierarchii w stadzie i zdobywaniu władzy. Analizuje także to, jak zwierzęta odpoczywają i pracują oraz czy bywają leniwe?

Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt i z zapartym tchem śledzisz wszystkie filmy przyrodnicze pokazujące życie zwierząt, książka Andrzeja Kruszewicza z pewnością jest dla Ciebie. 

Koniec człowieka. Konsekwencje rewolucji biotechnologicznej

Francis Fukuyama

koniec czlowieka konsekwencje rewolucji biotechnologicznej francis fukuyama8296 l

Książka dla ciekawych analizy mrocznych zakamarków ludzkiej natury i wyznaczania granic człowieczeństwa, zainteresowanych biotechnologią, rozwojem nauki i medycyny oraz kierunkiem światowej polityki. W tej książce z 2004 roku napotykamy na szereg pytań o sens rozwoju biotechnologii i formy wykorzystania jej potencjału. Czy historia zakończyła się wraz z rozrostem ery globalizmu? Kiedy nastąpiła rewolucja technologii i co za sobą niesie? A może przed nami otworzył się nowy, ale nie do końca wspaniały świat? 

Fukuyama snuje futurystyczną wizję biotechnologicznego świata, odwołując się do antyutopijnych wizji George’a Orwella i Aldousa Huxleya. “Rok 1984” oraz “Nowy wspaniały świat”. 

Nie bez powodu Fukuyama skojarzył te światy z naszą, realną, ale nieprzewidywalną codziennością. Oto bowiem stoimy dzisiaj przed wyzwaniem, szansą, ale i zagrożeniem, jakie niesie za sobą rozwój biotechnologii. Fukuyama nie bagatelizuje tej kwestii i analizuje, jak biotechnologia wpływa na rozwój nauki o mózgu, inżynierii genetycznej, a nawet proces przedłużania życia. Jak wyglądałby świat, gdyby nie lek na całe zło, Prozac? Czy wkrótce powstanie lek i na inne nieakceptowane stany ducha, a może i niedługo będziemy mogli “wybrać”, jaki kolor oczu i włosów będzie mieć przyszłe dziecko?

Jeżeli jesteś ciekaw czy etyka, religia, filozofia, godność i pokora mają coś wspólnego z rozwojem biotechnologii i ingerencją w naturalne procesy życia, zajrzyj do tej pasjonującej lektury.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.