Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rośnie zapotrzebowanie na energię w Polsce. Padł rekord

warsaw

Rośnie zapotrzebowanie na energię w Polsce. Padł rekord

W poniedziałek 18 stycznia, krajowe zapotrzebowanie na moc pobiło dotychczasowe rekordy. Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały tę informację w poniedziałek wieczorem.

Reklama

Rekord

Ponad 27 000 MW – tyle energii potrzebowali Polacy tylko podczas “porannego szczytu”. PSE podaje, że podobna ilość utrzymywała się podczas całego dnia, a na tak duże wymogi dot. ilości energii wpłynęły zimowe warunki pogodowe – niska, mroźna temperatura. W wielu częściach kraju odnotowano temperatury -20°C. Szacuje się, że zapotrzebowanie na nieznacznie mniejszą, ale dotychczas rekordową ilość energii, bo 26 817 MW, odnotowano 10 grudnia zeszłego roku. PSE podkreśla, że w kolejnych dniach wysokie zapotrzebowanie na energię będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. 

Ile energii wyprodukowano z OZE?

PSE podało też, ile wyniosła produkcja energii odnawialnej na terenie kraju. Szacuje się, że w szczytowym momencie polskie instalacje fotowoltaiczne wyprodukowały 700 MW energii. Farmy wiatrowe, które niedawno doczekały się zielonego światła na ścieżce rozwoju tych inwestycji w Polsce, wygenerowały pomiędzy 300 a 450 MW.

Czy dostawa jest zagrożona?

PSE podaje, że pomimo tak dużego zapotrzebowania na energię, nie grozi żadna awaria dostaw. Operator podkreślił, że posiada zmagazynowaną rezerwę mocy. W większości zapotrzebowanie Polaków na energię zostało zbilansowane dzięki generacji źródeł krajowych, a w momencie największego zapotrzebowania planowane saldo wymiany pomiędzy granicami krajów wyniosło ok. 834 MW w kierunku importu do Polski. Bezpieczeństwo energetyczne w kraju nie jest zagrożone, a meteorolodzy uspokajają, że kolejne dni będą cieplejsze.

źródło: pse.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.