Łazik marsjański z ZSE we Włoclawku

Projekt marsjańskiego łazika, realizowany w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku wykorzystuje odnawialne źródła energii, a konkretnie fotowoltaikę.

Cały projekt jest współfinansowany przez ANWIL, czyli spółkę należącą do grupy Orlen.  Łazik marsjański został wyposażony w panele fotowoltaiczne, tak by mogły one ładować baterie urządzenia. Łazik ma być również mobilną platformą lądową dla quadrocoptera, który także tworzony jest w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Łazik obecnie jest w fazie testów. W planach jest doposażenie go w urządzenia pozwalające na transmisję obrazu i dźwięku. Dzięki realizacji projektu, uczniowie pogłębiają swoją wiedzę z zakresu fizyki, informatyki oraz innych przedmiotów na realnych przykładach.

Interesujących projektów jest jednak znacznie więcej. Uczniowie pracują także nad rowerem, który będzie generować energię elektryczną przy wykorzystaniu mięśni, a także małą turbinę wodną i mini elektrownie wiatrową.

Całość jest realizowana w ramach projektu „Uczę się z ANWIL”. Spółka należąca do Orlenu zapewniła środki w wysokości 20 tysięcy złotych, a Urząd Miasta Włocławka wspomógł uczniów kwotą 4 tysięcy złotych.

 

Fot. Wojciech Alabrudziński/Gazeta Pomorska/Anwil

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Mikroinstalacje zdominowały rynek fotowoltaiczny!

Następny artykuł

Chińska prowincja przez 7 dni wykorzystywała wyłącznie OZE

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,