LCOE dla OZE na świecie spada

Jak podają analitycy Bloomberg New Energy Finance, wskaźnik wyrównanych kosztów energii elektrycznej (LCOE) z fotowoltaiki w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadł o 4 proc. – do 50 $/MWh. Ten trend  sprawia, że fotowoltaika staje się konkurencyjna cenowo nie tylko dla energii wiatrowej, ale może zagrażać także energii z paliw kopalnych. Najtańsze projekty fotowoltaiczne pojawiły się w Australii, Chinach, Chile i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Od października 2019 roku wyrównany koszt energii z projektów OZE w powyższych krajach zamknął się w przedziale 23 – 29 $/MWh, zaś przy projektach wiatrowych ceny były nawet poniżej 20 dolarów. Analitycy twierdzą, że wraz ze spadkiem wskaźnika LCOE dla źródeł odnawialnych przyczynił się również do spadku cen dla magazynowania energii w Europie, Chinach oraz Japonii. Teraz OZE są tańsze nawet od nowych inwestycji w źródła kopalne. 

Wskaźnik LCOE od października 2019 do kwietnia 2020 nie obniżył się wyłącznie dla fotowoltaiki, ale również dla energii wiatrowej na lądzie – 9 proc. w dół do poziomu nawet 44 $/MWh.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dzięki wprowadzeniu paneli monokrystalicznych na rynek chiński, cena energii z fotowoltaiki spadła tam w analizowanym przez BloombergNEF okresie o 9 proc., do 38 $/MWh. W konsekwencji ma niemal tę samą wartość, co energia węglowa.

Analityk Tifenn Brandily twierdzi, że trend spadkowy LCOE utrzyma się, a przy najlepszych projektach odnawialnych zejdzie poniżej bariery 20 dolarów/MWh nawet do 2030 roku – dla fotowoltaiki w Chile, na Bliskim Wschodzie oraz Chinach. Z kolei dla projektów lądowej energii wiatrowej w Brazylii, USA czy też Indiach spadnie poniżej 30 $/MWh. Dodał, że nawet inwestycje w magazyny energii są bardziej opłacalne niż budowa nowych elektrowni gazowych.

Benchmark LCOE w zakresie magazynów energii spadł do 150 USD / MWh, czyli o połowę mniej niż dwa lata temu – zwraca uwagę Brandily. Do tej sytuacji miała się przyczynić rosnąca sprzedaż tych urządzeń oraz koszty operacyjne i konserwacyjne. 

Zdaniem analityka było to spowodowane rosnącą sprzedażą, która pozwoliła producentom pamięci masowych obniżyć koszty bilansu produkcyjnego, a także koszty operacyjne i konserwacyjne.

źródło: pv-magazine.com