1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lekki dom z łusek kawy i tworzyw z recyklingu

dom

Lekki dom z łusek kawy i tworzyw z recyklingu

Te ekologiczne domy są wykonane z łusek kawy oraz z tworzyw sztucznych, pochodzących z recyklingu. Dzięki takiemu budownictwu uzyskujemy łatwe w budowie, lekkie i zrównoważone mieszkanie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Lekki schron

Kolumbijska firma Woodpecker połączyła plastik pochodzący z recyklingu z nieużywanymi łuskami kawy i stworzyła zrównoważone źródło materiału budowlanego. Emisja gazów (np. metanu) ma być mniejsza niż w przypadku konwencjonalnych materiałów budulcowych.

Woodpecker z siedzibą w Bogocie od 10 lat produkuje lekkie budynki, które z łatwością można transportować oraz wybudować w dowolnym miejscu dzięki ich gabarytom. Firma rekomenduje budynki nie tylko do celów mieszkalnych. Mogą one służyć również jako obiekty edukacyjne czy handlowe. Lekkie budowle posłużyły też jako schronienie – w 2020 roku użyto ich jako schronu dla osób, które ucierpiały na skutek huraganów i zostały pozbawione dachu nad głową.

y7WcUsQdhQwzGbb9U4IZ3ebXmEV7xdRxv9fpC7WSzTB4SpSA AZA4 m 0 AgMcMcQZJf7UqTXavrM1UwWvB
źródło: Woodpecker

Zaspokojenie potrzeb

Połączenie łusek kawy i tworzywa ze stalową ramą pozwalają stworzyć efektywny i tani dom. Dzięki wiedzy i narzędziom można skutecznie dopasować wszelkie części tak, aby stworzyć kompletny obiekt. Cena takiego gotowego domu zaczyna się od 4500 dolarów.

Zauważyliśmy, że na rynku istnieje ogromna potrzeba stworzenia lekkiego systemu konstrukcyjnego dla mieszkań czy sal lekcyjnych w wiejskich i odizolowanych miejscach, gdzie tradycyjne materiały budowlane nie mogą zostać wykorzystane. Mowa tu o cegłach, cemencie i betonie powiedział Alejandro Franco, prezes Woodpecker.

Kolumbijska kawa

Po co używać łupin kawy do budowania zrównoważonych domów? Woodpecker przetestował rozmaite źródła naturalnych materiałów budowlanych. Próbowano zastąpić konwencjonalne materiały m.in. trocinami, ryżem, palmami i trawami, miksując je z różnymi odmianami plastiku pochodzącego z recyklingu. Kawowa łuska okazała się najskuteczniejsza – jest ognioodporna, niezwykle trwała, a nawet odstrasza owady.

OEDgDmo5gqEPJtuGvP9RfY EdhwYSpyp8Kqci
źródło: Woodpecker

Poza tym ziarna kawy są łatwo dostępne w Kolumbii. Kraj jest trzecim co do wielkości producentem kawy na świecie, po Brazylii i Wietnamie. 

Wybraliśmy łuskę kawy, ponieważ jest mocniejsza i mniej wilgotna niż inne włóknapowiedział Alejandro Franco. 

Dodatkowo łuskę z kawy można kompostować, wykorzystać w procesie tworzenia biogazu, czy zastosować jako wyściółkę dla zwierząt. Jak podaje portal Live Kindly, wszechstronne zastosowanie łuski planuje wykorzystać firma Ford, pokrywając siedzenia zrównoważoną, “kawową” tapicerką.

źródło: livekindly.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.