Kampania „Bóg daje życie – smog je odbiera”

Kampania „Bóg daje życie – smog je odbiera”

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska (GCCM) wraz z Polskim Alarmem Smogowym startują z kampanią pod hasłem „Bóg daje życie – smog je odbiera”. Kampania skupia się na problemie zanieczyszczenia powietrza i odbywa się w ramach programu Zielonych Parafii.

Czas na rachunek sumienia

Kampania ma na celu przede wszystkim edukację. Do 8 tysięcy parafii w całej Polsce zostaną wysłane materiały informujące na temat tego, jak zadbać o jakość powietrza, wymienić piec na nowy i uzyskać na ten cel dotacje. Kampania zbiega się w czasie z ważnym dla katolików okresem wielkiego postu. Akcji towarzyszy hasztag #stopSMOGwPost.

Jeśli chcemy na serio zadbać o życie, o ochronę życia, musimy zająć się smogiem, bo smog zabija. Post to świetny moment na nawrócenie. Także na nawrócenie ekologiczne, do którego wzywał Jan Paweł II. Kiedy dbamy o jakość powietrza, dbamy o siebie nawzajem, o swoją rodzinę i o bliźniego-sąsiada mówi KAI Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Wymień piec, by móc oddychać 

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem. Każdego roku z powodu smogu w Polsce przedwcześnie umiera blisko 50 tysięcy osób. Zanieczyszczone powietrze jest głównie efektem spalania węgla i drewna w nieefektywnych domowych piecach i kotłach. Dlatego edukacja w tym zakresie i wymiana „kopciuchów” jest tak ważna.

Istnieje wiele programów pomagających konkretnie w zadbaniu o powietrze. Na przykład dzięki dotacjom na wymianę pieców z programu “Czyste Powietrze”. Problem w tym, że informacje o wsparciu na wymianę starego kotła często nie trafiają do zainteresowanych. Informując parafian o konieczności wymiany pieców i o możliwościach uzyskania wsparcia, chcemy wypełnić tę informacyjną lukę. Jednocześnie chcemy pokazać, że miłosierdzie i nawrócenie musi przejawiać się w praktyce, w konkretnych działaniach, nawet tych małych i na pozór przyziemnych, jak wymiana piecaprzyznaje Magdalena Kadziak, koordynująca kampanię z ramienia Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

źródło: zieloneparafie.pl

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.