Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Letnia rezydencja papieska Castel Gandolfo będzie centrum edukacji ekologicznej

Letnia rezydencja papieska Castel Gandolfo będzie centrum edukacji ekologicznej

Na początku lutego władze Państwa Watykańskiego przekazały informację o planach przebudowy letniej rezydencji Castel Gandolfo. Papież Franciszek chce stworzyć tam centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa.

Reklama

Castel Gandolfo będzie centrum edukacji ekologicznej

Przebudowa ogrodów i budynków Castel Gandolfo odbędzie się w najbliższych miesiącach. Centrum ma nosić nazwę „Borgo Laudato Si”. Taki sam tytuł nosi encyklika ekologiczno-społeczna opublikowanej przez papieża Franciszka w 2015 roku. Dyrektorem centrum zostanie podsekretarz watykańskiej agencji ds. rozwoju, ksiądz Fabio Baggio.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników, papież Franciszek był dość rzadkim gościem w Castel Gandolfo. W 2016 roku polecił przekształcić papieskie wille w muzeum, które każdego roku przyciąga tysiące turystów.

Castel Gandolfo – co o nim wiemy?

Castel Gandolfo to niewielkie miasteczko znajdujące się niedaleko Rzymu. Jest położone na kraterze wygasłego wulkanu Lacjum nad jeziorem Albano. Słynie głównie z letniej rezydencji papieskiej. Budowę pałacu zlecił papież Urban VIII w 1628 roku. 55-hektarowy kompleks służy papieżom od początku XVII wieku. Obejmuje dwa pałace, tereny parkowe, grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

Papież Franciszek a ekologia

Papież Franciszek wielokrotnie zwracał uwagę na kondycję ekologiczną świata i nawoływał do większej torski o środowisko naturalne. W opublikowanej w 2015 roku encyklice „Laudato si” wzywał do natychmiastowej redukcji gazów cieplarnianych i radykalnej zmiany stylu życia.

Włoskie linie lotnicze ITA poinformowały, że tegoroczna podróż papieża na kontynent afrykański odbędzie się w sposób neutralny dla klimatu. Ma w tym pomóc nowy Airbus 350, emitujący o jedną czwartą mniej CO2 niż wcześniejszy model. Wytworzone emisje mają być kompensowane przez certyfikowany program ochrony klimatu; ponadto 0,5 proc. paliwa będzie pochodzić z surowców niekopalnych.

źródło: Onet, serwiskai.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.