Letnia rezydencja papieska Castel Gandolfo będzie centrum edukacji ekologicznej

Letnia rezydencja papieska Castel Gandolfo będzie centrum edukacji ekologicznej

Na początku lutego władze Państwa Watykańskiego przekazały informację o planach przebudowy letniej rezydencji Castel Gandolfo. Papież Franciszek chce stworzyć tam centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa.

Podcast

Castel Gandolfo będzie centrum edukacji ekologicznej

Przebudowa ogrodów i budynków Castel Gandolfo odbędzie się w najbliższych miesiącach. Centrum ma nosić nazwę „Borgo Laudato Si”. Taki sam tytuł nosi encyklika ekologiczno-społeczna opublikowanej przez papieża Franciszka w 2015 roku. Dyrektorem centrum zostanie podsekretarz watykańskiej agencji ds. rozwoju, ksiądz Fabio Baggio.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników, papież Franciszek był dość rzadkim gościem w Castel Gandolfo. W 2016 roku polecił przekształcić papieskie wille w muzeum, które każdego roku przyciąga tysiące turystów.

Castel Gandolfo – co o nim wiemy?

Castel Gandolfo to niewielkie miasteczko znajdujące się niedaleko Rzymu. Jest położone na kraterze wygasłego wulkanu Lacjum nad jeziorem Albano. Słynie głównie z letniej rezydencji papieskiej. Budowę pałacu zlecił papież Urban VIII w 1628 roku. 55-hektarowy kompleks służy papieżom od początku XVII wieku. Obejmuje dwa pałace, tereny parkowe, grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

Papież Franciszek a ekologia

Papież Franciszek wielokrotnie zwracał uwagę na kondycję ekologiczną świata i nawoływał do większej torski o środowisko naturalne. W opublikowanej w 2015 roku encyklice „Laudato si” wzywał do natychmiastowej redukcji gazów cieplarnianych i radykalnej zmiany stylu życia.

Włoskie linie lotnicze ITA poinformowały, że tegoroczna podróż papieża na kontynent afrykański odbędzie się w sposób neutralny dla klimatu. Ma w tym pomóc nowy Airbus 350, emitujący o jedną czwartą mniej CO2 niż wcześniejszy model. Wytworzone emisje mają być kompensowane przez certyfikowany program ochrony klimatu; ponadto 0,5 proc. paliwa będzie pochodzić z surowców niekopalnych.

źródło: Onet, serwiskai.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.