Lidl inwestuje w elektromobilność

Lidl montuje kolejne stacje szybkiego ładowania Terra w swoich sklepach w Europie. Firma ABB dostarczyła je do marketów w siedmiu miastach w Finlandii. W sumie niemiecka sieć handlowa ma ponad 100 stacji ładowania w Europie, między innymi w Polsce.

Inwestycja Lidla w Finlandii wpisuje się w politykę tamtejszego rządu, która zakłada, że do 2030 roku ma tam być zarejestrowanych 250 tys. samochodów elektrycznych. Stacje dostarczane przez ABB są w stanie naładować samochód w czasie, jaki przeciętnie klient przeznacza na zakupy, czyli od 15 do 30 minut. Jednocześnie może ona obsłużyć dwa auta. Co ważne, ładowarki są kompatybilne ze standardami ładowania CCS, AC 2 i CHAdeMO. Obsługa urządzenia jest intuicyjna. Należy wybrać odpowiednią wtyczkę, podłączyć ją do samochodu, a na dotykowym ekranie ładowarki wybrać metodę ładowania. Uzupełnieniem systemu jest aplikacja mobilna, na której można obserwować postęp ładowania.

Stacje szybkiego ładowania Terra są montowane również przy sklepach Lidla w Polsce. Pierwsza z czterech dostępnych u nas ładowarek została zamontowana w sześćsetnym sklepie sieci w naszym kraju – w Poznaniu. Trzy kolejne są dostępne w Warszawie: przy Modlińskiej i Puławskiej oraz w Centrum Dystrybucyjnym w Gródkowie.

Jak informuje Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska, niemiecki dyskont stawia na proekologiczne rozwiązania, nie tylko dając swoim klientom do dyspozycji ładowarki do samochodów elektrycznych. To również inwestycje w odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, rekuperację, gruntowe pompy ciepła, oświetlenie LED, a także duże przeszklenia.

Według danych dostarczanych przez ORPA.pl w Polsce działa obecnie około 150 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Tych, które są klasyfikowane jako szybkie, mamy jednak zaledwie kilkadziesiąt, a superszybkich – tylko kilka.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.