Lightbox 23 – ekologiczne apartamenty pasywne z oszałamiającymi widokami

Mieszkańcy Portland, szukający ekologicznego i energooszczędnego domu, powinni zainteresować się Lightbox 23 – nowoczesną inwestycją zbudowaną jako budynek pasywny. Za jej projekt odpowiada Lightbox Portland oraz Steelhead Architecture.

Projekt jest obecnie w fazie spekulacji i nie wiadomo, czy zostanie finalnie zrealizowany. Stanąć ma w północno-wschodnim Portland. Jest to nowoczesny dom, wyposażony w łącznie 20 kW paneli fotowoltaicznych, które zapewniają energię dla mieszkańców. Dodatkowo całość uzupełnia nowoczesny system wentylacyjny i ściany o wysokim stopniu izolacji. Wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałych widoków na wzgórze świętej Heleny i świętego Adama.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Left image of floating staircase, right image of living space with chairs and large windows

We wnętrzu znajdziemy klatkę schodową, która zapewnia dostęp do wszystkich pięter i półpięter. Miejsce to pełni rolę kręgosłupa budynku.

Bathroom with all white decoration and windows at top The facade of a chunky modern home

Na północnej ścianie domu znajduje się odsłonięty taras, z którego mieszkańcy mogą podziwiać widok na dwa ośnieżone szczyty.

man on exterior deck with furniture and city views

Moduły fotowoltaiczne na dachu budynku zapewniają mu dostatecznie dużo energii elektrycznej, by był on pasywny. Dodatkowo wykorzystano szereg technologii, by zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd. Dom posiada dodatkową izolację termiczną – ściany pomiędzy poszczególnymi sekcjami wypełnione są celulozą, oprócz 50 mm klasycznej izolacji pomiędzy warstwami sklejki. Daje to 75 mm dodatkowej warstwy izolującej. W podobny sposób skonstruowano izolację termiczną dachu.

Side view of a boxy modern home with black and yellow paneling

System wentylacji mechanicznej dodatkowo wspiera cele zerowego zużycia. Całkowicie elektryczne pompy ciepła, które są znacznie wydajniejsze niż systemy gazowe, dostarczają ciepło do mieszkań. Wentylacja posiada system odzysku ciepła z własnymi kanałami, co skutecznie kontroluje wymianę powietrza z zerową utratą energii.

The facade of a chunky modern home

Lightbox 23 to koncepcyjny projekt biura Lightbox Portland, w którym postawiono na wysoką wydajność i dużą gęstość zabudowy w ramach nowoczesnego budownictwa. W trakcie opracowywania koncepcji są jeszcze trzy wspólne projekty Lightbox Portland i Steelhead Architecture.

Foto: Steelhead Architecture, Źródło: Inhabitat