Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Linie energetyczne pod lupą. Stoen Operator skanuje urządzenia sieciowe z powietrza

Linie energetyczne pod lupą. Stoen Operator skanuje urządzenia sieciowe z powietrza

Operator sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej na terenie Warszawy Stoen Operator we współpracy z firmą Vimap skanuje linie napowietrzne wysokiego napięcia z helikoptera. Dostarczone dane posłużą do monitorowania trudnodostępnych miejsc, a tym samym szybkiego wykrycia usterek i nieprawidłowości. To krok w kierunku zwiększania stabilności dostaw energii.

Reklama

Skanowanie linii energetycznych

Pierwszy etap skanowania linii napowietrznych wysokiego napięcia odbył się 1 października 2021 roku. Śmigłowiec wyposażony w specjalistyczny system do diagnostyki urządzeń sieciowych podczas jednego dnia pracy zmapował 90 km sieci zlokalizowanej głównie we wschodniej części Warszawy. Kolejny oblot zaplanowany jest na drugą połowę 2022 roku. 

– Obecnie w ramach projektu zeskanowaliśmy jednorazowo jedną czwartą linii napowietrznych wysokiego napięcia. Ze względu na charakterystykę sieci Warszawy, tj. stosunkowo niewielką i skoncentrowaną wokół miasta sieć, obloty są ułatwione. Jedyne ograniczenia mogą wynikać ze stref takich jak lotniska czy tereny wojskowe, które wymagają specjalnych pozwoleń. Przykładowo część linii wysokiego napięcia należących do Stoen Operator znajduje się na tyle blisko lotniska Warszawa Okęcie, że oblot nad tym obszarem musi zostać zrealizowany w ścisłej komunikacji z kontrolerem ruchu lotniczego powiedział Szymon Pomykała, Specjalista Standardów Sieci w Stoen Operator.

System diagnostyki sieci

Do skanowania konfiguracji sieci i urządzeń w niej zabudowanych wykorzystywany jest zaawansowany technologicznie system składający się z kilku urządzeń pomiarowych. Jak to działa? Wysokiej rozdzielczości kamery rejestrują elementy infrastruktury i wykonują bardzo szczegółowe zdjęcia o wysokiej jakości, które następnie przetwarzane są przez dedykowane oprogramowanie. W ten sposób możliwe jest m.in. szybkie wykrycie usterek i nieprawidłowości mogących doprowadzić do awarii i przerw w dostawie energii elektrycznej.

Dzięki zastosowaniu technologii skaningu laserowego (lidar) wykonywany jest model 3D linii oraz jej otoczenia. Korzystając z trójwymiarowego obrazu terenu, zdjęć oraz narzędzi do analizy, możliwe jest dokładne określenie miejsc, gdzie nie są spełnione normatywne wymagania odległości np. do drzew bądź budynków.

– W celu uzyskania informacji o infrastrukturze korzystamy z różnych typów helikopterów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt pomiarowy. Konfiguracja systemu zamontowanego na śmigłowcu jest zawsze dopasowana i dostosowana do celów projektu i rodzaju badanej infrastruktury. Obok zaawansowanej aparatury w ramach projektu dostarczamy własne, dedykowane oprogramowanie vMatic do zarządzania dostarczanymi danymi. Zapewnia ono wizualizację i integrację pozyskanych danych. Dodatkowo rozwiązanie to w sposób automatyczny wykrywa zbliżenia oraz zbyt małe odległości przy zadanych parametrachKrzysztof Tkocz z Vimap.

Po co to wszystko?

Informacje uzyskane w czasie skanowania pozwalają na podjęcie odpowiednich działań konserwacyjnych mających na celu zminimalizowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci. Poszerzają również możliwości w zakresie oceny stanu technicznego elementów będących poza zasięgiem wzroku pracownika terenowego, wykonywania analiz sieci dla zmiennych warunków (np. temperatura przewodów), a nawet tworzenia symulacji upadków drzew.

Współpraca z firmą Vimap nie oznacza zaprzestania “klasycznych” oględzin przez pracowników. Podczas pieszych inspekcji raz do roku wykonują oni dokładną ocenę fundamentów i dolnych części słupa. Z kolei skanowanie linii z wykorzystaniem helikoptera pozwala dokładniej ocenić stan elementów infrastruktury będących poza zasięgiem wzroku pracownika terenowego. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest ocena stanu technicznego urządzeń sieci w modelu hybrydowym.

Monitorowanie infrastruktury z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi

Projekt skanowania linii napowietrznych wysokiego napięcia nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem. Stoen Operator wykonywał już mapowanie linii napowietrznych średniego i niskiego napięcia z wykorzystaniem floty dronów. Znalazły one także zastosowanie w działalności Pogotowia Energetycznego jako narzędzie wspomagające pracowników terenowych do oceny zdarzeń awaryjnych i planowych w terenie trudnodostępnym. Digitalizacja oparta na coraz szerszym zastosowaniu rozwiązań cyfrowych do monitorowania infrastruktury jest jednym z filarów w strategii grupy E.ON.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.