Liście bananowca zamiast plastikowych opakowań

W Rimping Supermarket w Chiang Mai w Tajlandii wdrożono świetny sposób, dzięki któremu żywność jest opakowana ekologicznie, a przy okazji wykorzystuje się łatwo dostępny surowiec. Zamiennikiem wszechobecnego plastiku są liście bananowca.

Od 1 stycznia w Tajlandii klienci w sklepach muszą płacić za torby jednorazowego użytku. Tajlandczycy podeszli do tematu kreatywnie i przychodzą na zakupy, np. z walizkami bądź taczkami. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Proekologiczna zmiana dotyczy także plastikowych opakowań na owoce i warzywa. Od nowego roku są one pakowane w liście bananowca.

Liście bananowca zamiast plastiku

Produkty żywnościowe opakowane są w taki sposób, by całość wyglądała estetycznie i zachęcała do zakupów. To duży atut dla marketu. Klienci natomiast nie muszą płacić za ewentualne opakowania. Po zakupie produktów mogą pozbyć się liści, które nadają się na nawóz przydatny do użyźnienia gleby. Podobnie jak owoce i warzywa, opakowanie z liści bananowca też ma swój termin przydatności, po którym jest wymieniane. Na liściach znajduje się naklejka z kodem kreskowym i informacjami o produktach.

Tradycja wykorzystywania liści bananowca jest znana w wielu rejonach świata. W Azji często używa się ich do podawania ryżu, w Ameryce Południowej tak serwuje się tamales. Pomysł prędzej czy później musiał trafić do sklepów. Od miesięcy robi prawdziwą furorę.