Litwini zamierzają być niezależni energetycznie za pomocą OZE

Litewski sejm podczas czwartkowego głosowania zatwierdził Narodową Strategię Niezależności Energetycznej (NENS). Projekt ten przewiduje, że do roku 2050 cała energia na zapotrzebowanie ma być produkowana w kraju i głównie z odnawialnych źródeł.

Jak komentował minister energetyki Litwy, Żygimantas Vaicziunas: „Naszym głównym zadaniem jest osiągniecie niezależności energetycznej od Rosji (…), a także rozwój czystych źródeł energii, nie mających negatywnego wpływu na zmiany klimatu”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Litewski projekt poparło 103 posłów spośród 141, którzy zasiadają w parlamencie. Żaden nie głosował przeciwko, a jedynie dwóch wstrzymało się od głosu.

NENS zakłada, że do 2020 roku litewska sieć energetyczna w pełni zintegrowana zostanie z systemami energetycznymi UE, głównie przez Polskę. Obecnie większość połączeń zagranicznych Litwa ma z Rosją i Białorusią. Do 2020 roku ukończony powinien być projekt polsko-litewskiego gazociągu, który pozwoli na lepsze wykorzystanie terminalu skroplonego gazu, jaki znajduje się w Kłajpedzie.

Kolejny etap realizowany do 2030 roku zakłada, że 70% energii elektryczne pochodzić ma z kraju, z czego 45% ze źródeł odnawialnych. W roku 2050 całą energia produkowana ma być w kraju i aż 80% miksu energetycznego mają stanowić zielone źródła energii.

źródło: wnp.pl