Magazyn energii zamiast elektrowni węglowej

Spółka zależna Daimlera – Mercedes-Benz Energy, postanowiła przekształcić elektrownię węglową w magazyn energii. Mercedes-Benz, podobnie jak Tesla, wykorzystuje swe doświadczenia z samochodowymi bateriami do stworzenia stacjonarnych projektów magazynowania energii.     

Najnowsze przedsięwzięcie o łącznej mocy 8,96 MW / 9,8 MWh, znajduje się w Elverlingsen. Do celów magazynowania wykorzystuje łącznie 1920 modułów akumulatorowych. Co ciekawe, magazyn energii znajduje się na terenie byłej elektrowni węglowej, która powstała w 1912 r. i niedawno została zamknięta.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Koncern przy okazji otwarcia magazynu energii podkreślił, że: „duża hala magazynowa jest symbolem transformacji w zakresie magazynowania i wykorzystania energii. To symbol odchodzenia od dostaw energii pochodzącej z paliw kopalnych. To także symbol zrównoważonego rozwoju, który redukuje CO2”.

Nowo otwarty magazyn energii ma na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej na niemieckim rynku sieciowym, który mimo tendencji zwyżkowej nadal nie jest na zakładanym przez Niemcy poziomie. Pozwolić ma również zrekompensować przerwy w produkcji energii ze słońca i wiatru. Dzięki temu energia pozyskiwana w nadmiarze będzie mogła być uwalniana do sieci w chwilach, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają jej wytwarzaniu.

Projekt został ukończony we współpracy z firmą ENERGIE i The Mobility House.

Mercedes-Benz Energy poza omawianym magazynem w Elverlingsen w ubiegłym roku oddał do użytku podobny znajdujący się w Herrenhausen – jego moc to 17,4 MWh.

Źródło: Electrek