LM Wind bada nowe rodzaje łopatek dla wiatraków

Jak informuje LM Wind Power, we współpracy z Energy Research Centher w Holandii, firma testuje nowe kształty łopatek dla wiatraków. Jak wynika z przeprowadzonych testów, wydłużenie łopatek w opracowany kształt może zwiększyć moc wyjściową z turbiny nawet o 6%.

W ramach projektu InnoTip testowano trzy nowe kształty, opisane jako winglet, płetwa rekina i turbulator.

Winglet to wygięty o 90 stopni koniec łopaty śmigła wiatraka, podobnie jak tak samo nazywający się element skrzydła samolotu. Turbulator z kolei to element, pozwalający na redukcję tzw. „śladu torowego”, jaki zostawia łopatka w powietrzu. Tego rodzaju „ślad” w powietrzu powoduje zwiększone opory dla obrotu łopatek. Mechanizm jego powstawania jest taki sam, jak śladu na wodzie (kilwater) pozostawionego za płynącą łodzią. Płetwa rekina, to wzorowany na organicznym kształcie element, który poprawia aerodynamikę końca łopatek.

Jak mówi menedżer projektu, Jordy van Kalken: Wykorzystanie zdobytej wiedzy pozwoli nam w taki sposób zmienić projekt łopatek wiatraka, że możliwe będzie zwiększenie ilości produkowanego prądu, bez wprowadzania zmian strukturalnych do samej instalacji, jak i zamiany technologii produkcji łopat wiatraka. (…) Już częściowo wykorzystaliśmy tą widzę do projektowania nowych turbin i obecnie próbujemy skomercjalizować nowe projekty.