Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Magazynowanie energii sprężonego powietrza – pierwszy chiński system oficjalnie podłączony do sieci

Magazynowanie energii sprężonego powietrza – pierwszy chiński system oficjalnie podłączony do sieci

Magazynowanie energii sprężonego powietrza (Compressed Air Energy Storage, CAES) znane jest już od kilkudziesięciu lat. Nie wiesz, na czym polega ta technologia? Zobacz zasadę działania tych magazynów energii na podstawie pierwszego chińskiego projektu w tym rodzaju.

BANER MOBILEB1
Reklama

Pierwszy chiński system oficjalnie podłączony do sieci

Działanie systemu może nie tylko regulować obciążenie energetyczne sieci w różnych porach dnia i nocy, ale jest w stanie także magazynować energię odnawialną, taką jak energia wiatrowa lub słoneczna.

Pierwszy niezależnie opracowany w Chinach system tego typu, po 4000 godzin testów, został podłączony do sieci w piątek 22 października. System o mocy 100 MW generuje maksymalnie 40 000 kWh energii elektrycznej dziennie, co odpowiada dziennemu zużyciu energii elektrycznej przez 3000 gospodarstw domowych. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Magazyn energii funkcjonuje w Bijie w prowincji Guizhou. Na czym polega ta technologia?

Magazynowanie energii sprężonego powietrza – na czym polega?

System bilansuje duże zużycie energii w ciągu dnia z mniejszym zapotrzebowaniem na prąd w nocy. Magazyn kompresuje powietrze i przechowuje je po zachodzie słońca, gdy obciążenie energetyczne jest niskie. W dzień powietrze uwalniane jest pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób wytwarza się energię, która następnie wykorzystywana jest w godzinach szczytu.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama


Więcej o tej technologii przeczytasz w artykule:

Magazynowanie energii sprężonego powietrza – zalety

System magazynowania energii sprężonego powietrza ma zalety, takie jak:

  • magazynowanie energii na dużą skalę,
  • niskie koszty,
  • wysoka wydajność,
  • przyjazność dla środowiska.

Substancją magazynującą jest po prostu powietrze, co eliminuje ryzyko nagłej eksplozji. Ciśnienie do przechowywania powietrza jest w średnim zakresie, więc ryzyko można kontrolowaćpowiedział Guo Wenbin, inżynier z Instytutu Termofizyki Inżynieryjnej Chińskiej Akademii Nauk.

Lu Renjie, pracownik lokalnego biura energetycznego China Southern Power Grid w Bijie, powiedział, że energia wiatrowa lub słoneczna jest niestabilna ze względu na zmiany pogody, co może powodować zmiany napięcia w sieci elektroenergetycznej

Technologia magazynowania może magazynować niestabilną energię i dostarczać ją do sieci w stabilny sposóbpowiedział Lu Renjie.

Chcesz wiedzieć więcej o ochronie środowiska w Chinach? Zobacz artykuł:

źródło: news.cgtn.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.