Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Malezja nie chce być „śmietnikiem świata”. Odsyła krajom wysokorozwiniętym ich odpady

Malezja nie chce być „śmietnikiem świata”. Odsyła krajom wysokorozwiniętym ich odpady

W ciągu ostatnich czterech miesięcy Malezja odesłała 150 kontenerów z plastikowymi odpadami do 13 krajów – głównie wysokorozwiniętych (m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii). Minister środowiska Malezji poinformowała, że do połowy 2020 roku w “podróż powrotną” uda się kolejne 110 kontenerów ze śmieciami.

Reklama

Do państw Azji Południowo-Wschodniej odpady są kierowane od 2018 roku, czyli od momentu, kiedy Chiny zakazały importu plastikowych śmieci. W ramach działań, które mają zablokować ich przemycanie do Malezji, odesłano już 3737 ton śmieci do krajów, z których pochodzą. 20 stycznia 2020 roku Yeo Bee Yin, tamtejsza minister środowiska, oświadczyła, że stanowisko rządu jest zdecydowane. – Chcemy odesłać (śmieci) i chcemy wysłać sygnał, że Malezja nie jest śmietnikiem świata – podkreśliła.

Z odesłanych do tej pory kontenerów 43 skierowano do Francji, 42 do Wielkiej Brytanii, 17 do Stanów Zjednoczonych, 11 do Kanady i 10 do Hiszpanii. Mniejsze transporty trafiły także do Japonii, Singapuru, Portugalii, Chin, Bangladeszu, Hongkongu, Sri Lanki i Litwy. Minister środowiska poinformowała także, że Malezja prowadzi już rozmowy z USA o odesłaniu kolejnych 60 kontenerów z plastikowymi odpadami, które trafić mają do Kanady (15 kontenerów), Japonii (14), Wielkiej Brytanii (9) i Belgii (8).

W ramach działań blokujących przemyt śmieci do Malezji na terenie kraju zamknięto również ponad 200 nielegalnych zakładów, które zajmowały się recyklingiem plastiku.

źródło: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.