Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Marzysz o domu na kółkach? Oto pierwszy na świecie kamper zasilany energią słoneczną

Marzysz o domu na kółkach? Oto pierwszy na świecie kamper zasilany energią słoneczną

Projektanci, a zarazem studenci z Holandii, zaprezentowali pierwszy na świecie dom mobilny zasilany energią słoneczną. Zespół złożony z 22 osób to studenci politechniki z Eindhoven. Zobacz ich wybitny projekt. i poznaj jego zamysł.

Reklama

Gwiazda dnia i nocy

Stella Vita to „gwiazda życia” w dowolnym tłumaczeniu z języka włoskiego. I tak gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, pełni w tym przypadku kluczową rolę. Dzięki Słońcu można w tym pojeździe mieszkać, zwiedzać, spać, jeść i pracować.

cBVtjEa gD0R5Oh7LtaW1TL0JKPioowm CmZk8hjrmFbQ0IsQUux7O4fktuipYIsWLyO x0bWLlbECD6YpDArhSk6cIm5k1ELi7bSNlKhtrQdcYcFpXYbV6geDtZjOsg
Kamper przedpremierowo, fot. Solar Team Eindhoven

Na dachu tego pierwszego na świecie kampera zasilanego energią słoneczną znajdziemy panele fotowoltaiczne. Dzięki nim do pojazdu i domu równocześnie zostanie doprowadzona wystarczająca ilość energii, aby mieszkańcy mogli wziąć prysznic, zaparzyć kawę, czy ugotować obiad. Oczywiście jazda kamperem jest możliwa także dzięki energii słonecznej, gromadzonej w akumulatorze.

zQiOmaiW5TaJQWcrJLzotGIX7iNPNmhj8 Tm8l7XCPs zYjM3jmkYJP700Zr7uYPBBRd2dnf4eB7NChbIR PjItBZQt7FvHUt D9JYaQ29I D3dfOlqh 4Y5lUEHG JAvhcXVnb5=s0
Pierwszy na świecie kamper zasilany energią słoneczną. Stella Vita nie wyrządzi żadnych krzywd środowisku, ponieważ jest zeroemisyjnym pojazdem, źródło: Solar Team Eindhoven/Bart van Overbeeke 

Testowanie możliwości

Zespół projektantów Solar Team Eindhoven chciał uświadomić użytkownikom kampera, ale i innym ludziom, jak wygląda realne zużywanie energii, wyprodukowanej w sposób ekologiczny. Kamper to miejsce wszechstronne: nadaje się zarówno do podróżowania, pracy, jak i zamieszkiwania. Ilość energii, jaką zużywa posiadacz, takiego kampera może śledzić na ekranie wbudowanym wewnątrz pojazdu.

R5PtcgtQ1wj2hNIDlK0EbSDZq9DHasVwOr2YH4pwbBockWvMu28M7g6V96yC0WkXLCU EZrrGa8a sipSmOOQ4TinpH5J6DJsvfVqLcV 3pzrI4uMFgG 5EnB97hd48bsfp7VroY=s0
Załoga kampera, Kamper solarny, fot. Solar Team Eindhoven/Bart van Overbeeke 

Zasięg kampera przy pełnym naładowaniu akumulatora to ok. 730 km. Podczas postoju panele fotowoltaiczne rozkładają się, co powoduje, że ogniwa wytwarzają więcej energii elektrycznej. Dzięki energii wytworzonej z dachowego systemu PV, pojazd jest niezależny od dostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Studenci zaplanowali przetestować możliwości swojego kampera w Hiszpanii. W planach było pokonanie 3000 km dystansu bez postojów na ładowanie pojazdu. Jednak po wyruszeniu w podróż 19 września pojawiły się drobne komplikacje techniczne.

BIzNhz dDqGu1INaGK
Trudny start, fot. instagram/solarehv

Mimo przeciwności studenci nie poddali się i zreperowali kampera, aby wyruszyć w dalszą podróż po Andaluzji. Udało im się!

image 1

 źródło i fot: solarteameindhoven.nl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.