Masowe umieranie pszczół w Warszawie

W stolicy ginie tysiące pszczół. Martwe owady można zauważyć na chodnikach, balkonach i w parkach. Ekspertka tłumaczy, że przez suszę owady nie mają pokarmu. Jednak pszczoły giną również od chemikaliów, o czym przypomniał jeden z polskich polityków.

Wcześniej pszczołom zagrażały rośliny

W wielu miejscach Warszawy mieszkańcy często znajdują martwe pszczoły. O przyczyny padania owadów w stolicy tvp.info pytało Magdalenę Kozerską, przesekę fundacji „Kochajmy pszczoły”:

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wcześniej jednym z ważniejszych przyczyn umierania tych owadów była kwitnąca lipa węgierska, która zawsze wydziela niebezpieczny nektar dla tej grupy zwierzątwyjaśniła ekspertka.W literaturze pszczelarskiej są zawarte informacje, że nektar z lip srebrzystych, czyli węgierskich jest trujący dla owadów w naszym klimacie. Jednak to jest jedna z przyczyn, dlaczego padają trzmiele i pszczoły. W chwili obecnej tę przyczynę możemy wykluczyć, bo lipy już przekwitły i owady te już nie pobierają tego nektaru, który mógłby być dla nich szkodliwy.

Susza śmiertelnym zagrożeniem dla pszczół

Magdalena Kozerska zauważyła, że obecnie pszczoły cierpią z powodu suszy, która zaczęła się jeszcze w tamtym roku oraz tegorocznych silnych opadów deszczu. Przez długotrwałe i nieregularne zmiany pogody, rośliny nie dają tyle pokarmu, co powinny.

Teraz bardziej przyczyną może być brak pożytków dla tych owadów. Obecnie jest niewiele roślin, które mogłyby dawać nektar tej grupie zwierząt. zaznaczyła ekspertka.

Co może pomóc pszczołom?

Możliwe, że pszczoły znajdą więcej pokarmu we wrześniu, kiedy zakwitnie nawłoć. W miastach skutecznym ratunkiem jest zwiększanie obszarów łąk kwietnych, na których rosną rośliny miododajne.

Paweł Kukiz stracił pszczelą rodzinę

W ostatnim czasie swoją własną pszczelą rodzinę stracił muzyk i poseł Koalicji Polskiej PSL – KUKIZ15 Paweł Kukiz. Polityk posiada jeszcze trzy rodziny. Zwraca uwagę, że owady giną też od owadobójczych oprysków chemicznych, które odbywają się za dnia.