Massachusetts może poszczycić się solarną wyspą

Coraz częściej zdarza się, że w niektórych regionach świata fotowoltaika dostarcza tak ogromnych ilości mocy, że staje się jednym z najważniejszych środków napędowych lokalnej energetyki. Analogiczna sytuacja miała niedawno miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie mała wyspa znajdujące się w stanie Massachusetts otrzymała zasilanie generowane w większości za pomocą wykorzystania energii słonecznej.

Cuttyhunk Island została tego lata zaopatrzona w urządzenia wykorzystujące fotowoltaikę, które generują ponad 50% energii z całkowitego zapotrzebowania wyspy. Chociaż Cuttyhunk Island jest niewielka – jej powierzchnia wynosi zaledwie 240 hektarów – przyciąga do siebie turystów ze względu na swoje niepowtarzalne walory turystyczne. Znajdujące się tam maszyny pracowały przez długi czas dzięki paliwom kopalnym, które nie dość, że w negatywny sposób wpływały na środowisko, to na dodatek wiele problemów sprawiała także konieczność ich cyklicznego dostarczania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zainstalowany na wyspie system fotowoltaiczny o mocy 352 kW, zaopatrzony w magazyn energii o maksymalnej pojemności 1 MWh, został w przeważającym stopniu ufundowany przez rząd amerykański, działający w trosce o ochronę naturalnych walorów Cuttyhunk Island. Instalacja składa się z 1020 paneli z dołączonymi bateriami litowo-jonowymi.

Zaspokojenie zapotrzebowań energetycznych wyspy w ponad połowie ograniczyło wykorzystanie spalanej tam wcześniej benzyny o ponad 110 000 litrów rocznie. Biorąc pod uwagę fakt, że Cuttyhunk Island największym zainteresowaniem cieszy się w trakcie lata, szacuje się, że w pozostałych porach roku udział odnawialnych źródeł energii w jej zasilaniu przekroczy nawet 80%. W najmniej popularnych turystycznie miesiącach mieszka tam jedynie kilkadziesiąt osób – w związku z czym istnieje duże prawdopodobieństwo, że w takich właśnie okresach fotowoltaika całkowicie sprosta ich zapotrzebowaniu na energię.

Solar Design Associates, firma zajmująca się instalacją solarów na wyspie, oświadczyła, że ma w planach modernizację kolejnych wysp, stanowiących atrakcje turystyczne. Następną z nich będzie wysunięta na północ od Cuttyhunk Island Isle au Haut w stanie Maine. To znacznie większy projekt, ponieważ sama powierzchnia wyspy wynosi około 300 kilometrów kwadratowych, a dodatkowo znajduje się tam niewielkie miasto, obecnie zasilane przez podwodne przewody elektryczne, których wysoka awaryjność powoduje problemy eksploatacyjne. Fotowoltaika połączona z systemem magazynowania energii zapewni tam stały i względnie bezproblemowy dostęp do elektryczności, generowanej w całości przy jej wykorzystaniu – projekt ten docelowo planuje 100%-owy udział OZE w miksie energetycznym wyspy.