Maszyny budowlane i ekologia

Potrzeba matką wynalazku? W tym wypadku to powiedzenie doskonale pasuje do propozycji, jakie swoim klientom przedstawiają coraz częściej firmy produkujące sprzęt górniczy i budowlany. Firmy takie jak Liebherr czy Caterpillar od dłuższego czasu produkują sprzęt o zerowej emisji, który jest coraz bardziej poszukiwany w sektorze budowlanym.
Chodzi o bardzo wysoką wydajność i redukcję zużycia paliwa. Klienci są coraz bardziej zainteresowani maszynami, które pomogą im zaoszczędzić i właśnie ten cel staraliśmy się osiągnąć. Cała seria naszych maszyn została zaprojektowana z myślą o przeładunku większej ilości materiału przy mniejszym zużyciu paliwa – powiedział manager jednej z firm produkujących maszyny budowlane.

Producenci maszyn wiedzą, że klienci szukają rozwiązań pozwalających zaoszczędzić wysokie koszty eksploatacji. Kryzys finansowy odcisnął piętno na kondycji wielu firm z tego sektora. Do niewątpliwych zalet maszyn z napędem elektrycznym należą łatwość utrzymania oraz mała emisja zanieczyszczeń. Te cechy rzutują na ostateczną decyzję co do wyboru przez kupujących. Niektóre z modeli w ofertach największych producentów mogą z powodzeniem kandydować do miana maszyny o zerowej emisji spalin dla środowiska.
Wygląda więc na to, że napęd elektryczny wkracza z rozmachem w każdą gałąź przemysłu i nie jest to już chwilowy, lecz stały i rosnący trend.