Norwegia stawia na auta elektryczne

Pół roku temu świat obiegła wiadomość, jakoby rząd Norwegii zamierzał zakazać sprzedaży samochodów spalinowych. O ile dosyć szybko zdementowano te rewelacje, to przy tej okazji nadarzyła się znakomita sposobność, aby przyjrzeć się polityce tego skandynawskiego kraju.

Norwegia dzięki swej proekologicznej postawie może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników aut elektrycznych na jednego mieszkańca. Aż 24% zarejestrowanych aut to samochody z napędem elektrycznym. Nikogo nie dziwią na ulicy modele takich pojazdów jak: e-golfy czy Tesle S. W ubiegłym roku niektóre modele samochodów były wybierane prawie wyłącznie w wersjach hybrydowych i elektrycznych.

Co powoduje, że mieszkańcy tego nielicznego narodu tak chętnie wybierają prąd zamiast konwencjonalnych napędów?

Pierwszym udogodnieniem, na jaki mogą liczyć chętni na zakup samochodu ekologicznego to zwolnienie z podatku VAT. O ile pierwotnie ta ulga ma obowiązywać tylko do 2018 roku, to nikt raczej nie wątpi, że zostanie przedłużona. Kolejnym powodem było wprowadzenie przez norweski rząd zwolnień z podatku i opłat drogowych. Również w tym wypadku termin obowiązywania ulgi ustalono na 2018.

Należy wspomnieć, że samochody ekologiczne mają prawo poruszać się po pasach uprzywilejowanych. Dzięki ulgom i zwolnieniom podatkowym ceny samochodów elektrycznych zrównały się z cenami samochód tradycyjnych.

Pomysły na zaszczepienie ekologicznych postaw to nie tylko domena Norwegów. Jak się okazuje, inne kraje forsują pomysły na wskroś pro obywatelskie. W Holandii posiadacz takiego „wynalazku” może wnioskować o postawienie ładowarki w lokalizacji przez niego podanej.

A jak to się ma do realiów panujących w naszym kraju? Zapewne każdy odpowie, że jesteśmy daleko w tyle. I nie będzie w tym stwierdzeniu przesady, jednak patrzmy z optymizmem w przyszłość. Coraz więcej polskich firm kupuje dla swoich pracowników samochody hybrydowe.
Potraktujmy to, jak iskrę, która w niedalekiej przyszłości roznieci ogień i fascynację ekologią na czterech kółkach w naszym kraju.