Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mechaniczna ryba usuwa mikroplastik z mórz i oceanów 

Mechaniczna ryba usuwa mikroplastik z mórz i oceanów 

Naukowcy stworzyli technologię, który oczyszcza powierzchnię wody z cząsteczek mikroplastiku. Robot przypomina kształtem rybę i został wykonany z materiału imitującego masę perłową, dzięki czemu zyskał wyjątkowe właściwości.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Mechaniczna ryba w poszukiwaniu mikroplastiku

Naukowcy z Uniwersytetu Syczuańskiego zaprojektowali mechaniczną rybę, która pływając, zbiera drobiny plastiku. Urządzenie ma zaledwie 13 mm długości i porusza się z prędkością 30 mm na sekundę, dzięki laserom czułym na światło.

Mikroplastik jest jednym z ważniejszych problemów środowiska wodnego w XXI wieku. Są to rozdrobnione cząsteczki większych plastikowych rzeczy, z których człowiek korzysta na co dzień. W ostatnich latach naukowcy obserwują rozprzestrzenianie się mikroplastiku. Jego drobiny zostały znalezione w wodzie pitnej, torebkach herbaty, na Mount Everest, a nawet w ludzkiej krwi. 

Opracowanie robota do dokładnego zbierania i pobierania próbek szkodliwych zanieczyszczeń mikroplastikiem ze środowiska wodnego ma ogromne znaczenie podkreśla Yuyan Wang, jeden z autorów innowacyjnej technologii

Robot może zebrać do 5 kg cząsteczek mikroplastiku 

Pomimo małych rozmiarów jest w stanie udźwignąć aż 5 kg ciężaru, dzięki wyjątkowej konstrukcji inspirowanej morskim środowiskiem. Mechaniczna ryba powstała m.in. z materiału podobnego do obecnej w morzu masy perłowej. Dzięki temu charakteryzuje się nie tylko wyjątkową siłą i wytrzymałością, ale jest również elastyczna oraz podatna na skręcanie. 

Materiał, z którego została wykonana sprawia, że powierzchnia mechanicznej ryby przyciąga znajdujące się w pobliżu cząsteczki mikroplastiku. Barwniki, antybiotyki i metale ciężkie, z których składa się plastik oddziałują elektrostatycznie z materiałem ryby, dzięki czemu przywierają do jej powierzchni. Zebrany materiał jest potem analizowany przez naukowców. 

Jak na razie mechaniczna ryba może poruszać się wyłącznie po powierzchni wody, ale naukowcy pracują nad zaprojektowaniem wersji, która będzie mogła zbierać mikroplastik na głębszych poziomach mórz i oceanów. 

Technologia, która sama się regeneruje 

Kolejną fascynującą cechą mechanicznej ryby stworzonej do zbierania mikroplastiku jest jej zdolność do regeneracji. Wyjątkowy materiał, z którego została skonstruowana, jest zdolny do samodzielnej naprawy uszkodzeń nawet do 89%

Pomimo niesamowitych zdolności, naukowcy podkreślają, że problem zanieczyszczenia mikroplastikiem potrzebuje większego zainteresowania i zmian systemowych. Mechaniczna ryba, chociaż wykazuje się niesamowitym potencjałem, nie ma szans nadążyć za tempem produkcji mikroplastiku i oczyścić każdy skrawek wodnego środowiska. 

Źródło: The Guardian, Dziennik Naukowy 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.