Między nami sąsiadami #18

Między nami sąsiadami #18

Życie “po sąsiedzku” traci swój duchowy wymiar, sprowadzając się tylko do dzielenia płotu czy wspólnej klatki schodowej. Co prawda 89% Polaków przyznaje, że lubi swoich sąsiadów, jednak sąsiedzkie relacje w przeważającej części ograniczają się do wymiany “dzień dobry” podczas przypadkowego spotkania, jak wynika z sondażu MillwardBrown.

Podcast

W marcu wielu z nas po raz pierwszy zrozumiało, jak ważne są dobre relacje sąsiedzkie. Pandemia zmusiła nas do pozostania w domach i skoncentrowania się na naszym małym mikroświatku. 

Jednocześnie z mediów społecznościowych płynęły zachęty do pomocy tym najsłabszym, przewlekle chorym i najbardziej podatnym na zarażenie koronawirusem. Na klatkach schodowych i ogrodzeniach wieszaliśmy plakaty z numerami telefonów, czy mieszkań, oferując zrobienie zakupów, wyjście do apteki, wyprowadzenie psa na spacer. 

Przed nami kolejny trudny czas, tym razem jednak przeplatający się z najbardziej magicznym okresem w roku, w którym samotność i smutek zdają się doskwierać jeszcze bardziej. Tego roku, z uwagi na sytuację i ograniczenia w przemieszczaniu, nie wszystkim uda się dotrzeć na święta do swoich rodzin i przyjaciół. 

Nie każdy potrafi prosić o pomoc. Powstrzymuje nas przed tym wstyd, a także obawa, że nasza prośba zostanie odrzucona. 

Nie bądźmy jak Ebenezer Scrooge, bohater opowiadania Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna”. Nie czekajmy z dobrymi uczynkami na odwiedziny duchów. Okażmy empatię już dzisiaj, i uczyńmy ją naszym nawykiem, kultywowanym każdego dnia w roku. 

Przygotowaliśmy dla ciebie plakat, który możesz pobrać, wydrukować i powiesić na klatce schodowej, drzwiach domu lub ogrodzeniu. Może blisko Ciebie mieszka ktoś, potrzebuje pomocy?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.