Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostaną zainstalowane nowe panele słoneczne, które zapewnią 20-30% wzrost mocy potrzebnej do nadań i operacji. Na stację dostarczy je statek kosmiczny SpaceX Dragon, a ich instalacja będzie wymagała dwóch kosmicznych spacerów.
Czas na zmiany
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest bazą do misji NASA Artemis na Księżyc, platformą do testowania zaawansowanych technologii ludzkiej eksploracji przestrzeni kosmicznej i przyszłych misji na Marsa. Kiedy krąży wokół Ziemi, umieszczone na niej cztery pary paneli pochłaniają energię słoneczną. W ten sposób dostarczana jest energia elektryczna potrzebna do licznych badań naukowych prowadzonych każdego dnia, a także do ciągłych operacji platformy orbitującej. Działają nieprzerwanie od momentu wdrożenia pierwszej pracy w 2000 roku i kolejnych w 2006, 2007 i 2009. Aby zapewnić wzrastające zapotrzebowanie na energię, NASA postanowiła zamontować sześć kolejnych.

Energia w kosmosie
Obecne panele generowały do 160 kW mocy w ciągu dnia, z czego około połowa była przechowywana i wykorzystywana, gdy stacja przebywała w zacienieniu. Nowe panele dostarczą 120 kW, co łącznie ze starymi, które jeszcze działają zapewni do 215 kW. Panele słoneczne zostaną dostarczone na Międzynarodową Stację Kosmiczną parami w bezciśnieniowym bagażniku statku kosmicznego SpaceX Dragon podczas trzech misji zaopatrzeniowych, które rozpoczną się w 2021 roku. Instalacja każdego panelu słonecznego będzie wymagać dwóch spacerów kosmicznych. Podczas pierwszego przygotowane zostanie miejsce pracy, a podczas drugiego zostanie zainstalowany nowy zestaw słoneczny.
źródło: nasa.gov/feature/new-solar-arrays-to-power-nasa-s-international-space-station-research
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.