Ministerstwo przewiduje większe wsparcie dla hydroelektrowni

Ministerstwo przewiduje większe wsparcie dla hydroelektrowni

Jak zapowiada Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, w nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii spodziewać się możemy zwiększenia wsparcia dla inwestorów w elektrownie wodne.

Jak ocenia minister, projekt nowelizacji ustawy o OZE, jaki rząd przyjął na początku marca tego roku, stwarza nowe możliwości do inwestycji w sektor hydroelektrowni, ale to nie koniec. „Ta ustawa będzie jeszcze modyfikowana, bo jesteśmy po wstępnych rozmowach z Ministerstwem Energii”, zapowiada Gróbarczyk.

Główną zachętą dla inwestorów ma być zwiększenie ceny zielonych certyfikatów. Te świadectwa pochodzenia mają być głównych mechanizmem dofinansowania tych inwestycji.

Oprócz handlu zielonymi certyfikatami inwestorzy będą mogli także uzyskać środki z funduszu rozwoju dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym. Założenia tego funduszu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało w styczniu tego roku. W pierwszym półroczu 2018 przedstawiona ma być specjalna ustawa, w oparciu o którą fundusz ma funkcjonować.

Fundusz dofinansuje inwestycje związane z udrożnianiem rzek pod kątem ich żeglowności. Inwestycje realizowane będą m.in. dzięki emisji długoterminowych obligacji. Ich zabezpieczeniem stanie się Skarb Państwa.

źródło: wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.