ML Systems produkować będzie ultracienkie szyby do ogniw PV

Polska spółka otrzymała właśnie prawa do dwóch wzorów użytkowych – na pakiet szybowy jedno- i dwukomorowy, które opierają się na technologii Ultra PV. Projekt Ultra PV to ultralekkie szkło budowlane. Jego produkcja uruchomiona ma być w przyszłym roku.

„Wykorzystywane w klasycznych pakietach zespolonych szyby posiadają grubości w zakresie 4-10 mm. Dzięki naszej technologii zostaną zmniejszone do 1 mm, co z kolei znacznie obniży wagę pakietów szyb wykorzystywanych powszechnie w budownictwie. Dodatkową zaletą rozwiązania jest zwiększenie twardości powierzchniowej szkła, co z kolei będzie miało przełożenie na zwiększenie odporności na zarysowania czy matowienie powierzchni szyby”, komentuje prezes firmy, Dawid Cycoń.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Produkcja w ramach projektu Ultra PV uruchomiona ma być w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ultracienkie szła najpierw zostaną wdrożone do produkcji szyb zespolonych, ale firma zapowiada, że rozważa łączenie tej technologii z systemami PV.

ML Systems otrzymało niedawno patent na produkcję żaluzji fotowoltaicznych. Jak informuje firma, możliwe jest budowa ich z oparciu o szkło z projektu Ultra PV, dzięki czemu będą one znacznie lżejsze.

Źródło: www.wnp.pl, zdjęcie: ML System