Młody orangutan zmarł na koronawirusa? Takie są przypuszczenia PETA

Orangutan o imieniu Rima przebywał w zoo w Lipsku. Informacja o nagłej śmierci zwierzęcia wzbudziła podejrzenia specjalistów z międzynarodowej organizacji, według których powodem mogło być zakażenie Covid-19.  

Niemiecka placówka była nieczynna przez ponad miesiąc, podobnie jak większość miejsc, których funkcjonowanie związane jest z gromadzeniem się tłumów odwiedzających. Było to działanie prewencyjne ze względu na trwającą na świecie pandemię koronawirusa.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pracownicy zoo zaprzeczają

Chociaż przyczyna śmierci dziesięciomiesięcznego zwierzęcia nie została oficjalnie podana, to wiadomo, że jego stan zdrowia pogarszał się stopniowo.

Pracownicy zoo twierdzą jednak, że Rima podupadała na zdrowiu już dużo wcześniej, a jej śmierć nie jest powiązana z trwającą obecnie epidemią. Osoba reprezentująca ogród stanęła na stanowisku, że doniesienia dotyczące tej placówki nie są prawdziwe.

Małpy narażone bardziej niż inne zwierzęta 

Pomimo tego, że wśród zwierząt domowych takich jak na przykład psy lub koty wystąpiły pojedyncze przypadki zakażenia koronawirusem, to jedna z należących do międzynarodowej organizacji PETA osób, twierdzi, że w przypadku orangutanów takie zagrożenie jest bardzo prawdopodobne.

Z oficjalnego oświadczenia Yvonne Würz wynika między innymi, że taka możliwość jest brana pod uwagę przede wszystkim ze względu na to, że zwierzęta te są podatne na niektóre patogeny wywołujące choroby u ludzi. Co więcej, w kilku przypadkach powodują one u małpy zagrożenie życia.

Skąd takie podejrzenia? 

Chociaż PETA podzieliła się z opinią publiczną swoimi podejrzeniami na temat śmierci dziewięciomiesięcznej Rimy, to nie przedstawiono w tej sprawie konkretnych dowodów. Międzynarodowa organizacja chce aby zmarły orangutan został przebadany pod kątem obecności koronawirusa w organizmie.

Rzeczniczka lipskiego zoo, w którym przebywał młody orangutan, podała informację, z której wynika, że znajdująca się w Niemczech placówka nie przeprowadzi wskazanych przez PETA badań.

Źródło:  o2.pl, nypost.com